Lozan

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Atatürk:

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Paşa, savaş dahiliğinden altta kalmayacak kadar da siyasi ve diplomasi alanında dahiydi. Doğru kaynaklar incelendiğinde dünyada savaşmadan zafer kazanan çok çok az lider vardır ki en önemlisi de Atatürk’tür. Lozan aylarca masada, İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan, Japonya, Romanya, Yugoslavya,Sovyet Rusya, Bulgaristan gibi devletlere karşı verilen bir savaştı. Lozanla sınırlarımız belirli olmuş oldu, düyun-u umumiye yani Osmanlı devleti borçlarini ödeyemediği için dışa bağlı hale gelerek gelir kaynaklarını bu borçlar yüzünden alacaklı ülkelerin yönetimine bırakmıştı ki Lozan’la bu bağımlılıktan kurtulduk. Lozan yer altı kaynaklarımız konusunda da bir kısıtlamaya sahip değildir.

Gelişmeler:

Şöyle;Cumhuriyet ile birlikte, Devletçilik politikası kapsamında MTA ve Etibank kurularak Madencilik Sektörünün kurumsallaşması sağlandı, Madenciliğe dayalı Sanayileşmenin alt yapısı hazırlandı, Demir-Çelik Fabrikası kuruldu, krom ve kömür başta olmak üzere maden üretiminde önemli ölçüde artış sağlandı.1933 yılından sonra millileştirme politikasıyla çok sayıda maden işletmesi yabancılardan geri alındı. Atatürk her alanda başarı sağlamayı sürdürdü, cepheden kalkıp politikaya geçtiğinde diplomasi öğrenmeyi en iyi şekilde başardı.
Lozan’da varılamayan mutabakatı Atatürk 2. dünya savaşında Rus karşıtlarının elinden alarak boğazların yönetimine sahip oldu. Lozan’ın 2023 yılında son bulacağı iddiası apayri bir malzeme zaten oraya girmiyorum bile…

Hatay:

Atatürk’ün bir başka savaşmadan kazandığı zafer ise Hatay’dır. Hatay bağımsızlığı bulunmayan Suriye yerine Fransa’dan alınmıştır. 2. Dünya savaşının galiplerinden biri de Türkiyedir, Savaşa katılmadığımız halde.
Sadet; Lozan son 400 yılın en başarılı antlaşmasıydı.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments