Meşguliyet Terapisi

Ruh bedenden daha önemlidir ruhu hasta bir varlık bedeni hasta olana göre daha zor ve uzun uğraşlar ile iyileşebilir. İnsanın en büyük sorunu ruhsal çöküntüye neden olan etkenleri tam olarak bilinmemesi kontrol edememesine neden oluyor. Bir mikrop veya virüs hakkında artık ne yapacağımızı davranış biçimimizi hasta ola ola öğrendik fakat yine de bulaşıyor. İşte bu süreçte beslenme , yaşam kalitesini etkileyen ana unsur. Peki bedeni en güzel gıdalar ile doyurduk ya ruhumuz? Ruhun gıdası nedir?
İnsanı tüm canlılardan ayrılan düşünme , onun aynı zamanda yönetmesi ve baş etmesi gerektiği önemli sorunudur. Bilim, teknoloji, icatlar düşünmenin ürünüdür. Bu öyle bir güç ki tüm bedeni kontrol ediyor harekete geçiriyor. Düşünme ile başlayan keşif , deneme, arama insanı diğer canlılardan ayıran bilinçli hareketi gösteriyor. Düşünerek istediğiniz yerlere gidebilir, istediğinizi yer hayattan istediğiniz tadı alırsınız.

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Düşünce

Çocukluktan başlayarak insanların bir iş öğrenme becerisi ve isteği sürekli devam eder. Nesneleri keşfetme ile başlayan bu süreç birlikte paylaşım ile zirveye ulaşır. Fakat zirveye çıkan bu beyinsel fonksiyon aynı zamanda bireysel çöküşünde ana unsuru olarak yok oluşa sürükler. Burada ayrım noktası doğru düşünce ya da  toplumsal psikolojinin dışında olmamaktır.

Meşguliyet Terapisi 

Bazen bir zehir gibi insanı öldürürken bazen de bir mucize ilaç gibi tedavi eder. Biz artık iş yapma potansiyelinin insanı tedavi etme özelliği üzerinde duracağız. İnsanı törpüleyen, boşluğa sürükleyen yes’e düşme durumu onun en büyük uçurumlarından biridir. Bu uçurumdan kurtulmak için kendi başınıza bazı çalışmalar yaparak hem kendinizi iyileştirebilir hem de üretim yaparak maddi-manevi çıkar elde edebilirsiniz.
İlk önce kendinizi tanımanız gerekli eğer okuma merakınız mevcut ise okuma, yazma potansiyeliniz varsa yazma ile meşgul olarak içinizdekileri döküp başka dünyalara yelken açabilirsiniz.
Eğer bunlar pek size göre değilse bir hobi belirleyip o yönde hem kendinizi geliştirmek hem meşgul olmak en doğrusu. Mesela resim yapmak, boyama yapmak, eski el sanatları ile ilgilenmek, eski yazılar öğrenip stilleri ile yazılar yapmak, film -dizi izlemek, belgesel takip etmek, bulunduğunuz kültürel yapı içinde bölgesel ürünler üretmek gibi binlerce aktivite sıralanabilir.

 

İnsanı boşluğa sürükleyen onun bir işle meşgul olmamasıdır. Elmanın içindeki kurt gibi onu yiyip bitirebilir. Siz de bu anlayış ile kendinize dünyada yer edinirken ruh sağlığınızı da koruyun. Boşluk boşluğu doğurur. İnsanın fıtratı boşluğu kabul etmez. Ruhen doyum bedenen iz bırakmayı gerektirir. Bu dünyada iz bırakıp özgün işler yapmanız dileğiyle.

 

Suriye’nin İdlib kentindeki hava saldırısı sonrası aldığımız acı haberle birlikte Türk milleti olarak büyük üzüntü ve acı içindeyiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Acı içindeki şehit ailelerine Allah’tan sabır ve yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyoruz.  
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments