Meşhur Safranbolu Lokumu

Sade, fındıklı, safranlı, güllü ve çifte kavrulmuş çeşitleriyle, diğer lokumlara göre daha hifif ve lezzetli olan Safranbolu lokumunu, ağzınızda da şeker tadı kalmadan afiyetle yiyebilirsiniz.

lokum

Lokumun Sağlığımız Açısından Önemli Faydaları Bulunuyor

Yüksek proteinli besileri eritmede ve asitleri açığa çıkartmada önemli role sahip.
Osmanlıca rahat ul-hulküm kelimeleri boğaz rahatlatan anlamına gelirdi ve lokum ismi bu şekilde türemeye başlamıştı.

Lokum çeşiti

15. yüzyıldan beri Anadolu’da bilinen lokum, 17. yüzyılın başlarında ise Osmanlı’nın yaygın lezzeti halini almış olmakla birlikte, 18. yüzyıla doğru da Avrupa’da tanınmaya başlanmıştır.
Osmanlı’dan günümüze iki tatlı mirasımızdan biri olan Lokumun ilk icadı ise, belki de “tatlı yiyelim, tatlı konuşalım.” “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” gibi sözler kadar eskidir.

geleneksel lokum

Lokumun 500 yıllık tarihi, farklı teorileri de beraberinde getirmekte. Rivayete göre lokumu, Hacı Bekir Efendi Kastamonu’da üretmeye başlamış ve Istanbul’a gelerek dükkan açmıştır. Burada lokum satışları yaparak yüksek kazançlar elde ederek geçimini lokum üzerinden sağlamıştır.

zengin içerikli lokum

Safranbolu Lokum Tarifi

1 Kg süt, 2 bardak şeker, 2 bardak un 120 gr katı yağ, hindistan cevizi, hindistan cevizi içi gibi malzemelere ihtiyacınız olacak. Daha uzman bir lokum tarifi için yapım aşamasını ustasından izleyebilirsiniz.

lokumlar

Lokum Çeşitleri

Ballı Antep fıstıklı, çifte kavrulmuş, narlı, portakallı, sütlü çifte kavrulmuş, meyvelı kuş lokumu, sade, güllü, cevizli sadrazam sucuk, boğurtlenli, gül yapraklı, elmalı, limonlu, portakallı, narlı, damla sakızlı,karışık ve kadayıflı gibi her çeşit lokum bulunmakta. içeriğinizı tamamen özgünce belirleyerek dilediğiniz çeşitteki tada ulaşabilirsiniz.

klasik lokum

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Dilara
Dilara
Temmuz 22, 2020 07:20

Çok güzel gözüküyorlar. Renkler çok canlı