Nevruz Yaklaşırken

Geneksel yaşam içinde vardır insan. Her birey  yaşadığı toplumun özellikleriyle var olur, yaşar ve ölür… Yaşadığımız bölgelerde eski inanışlardan kalan veya ritüel olarak başlayıp artık bir inanç biçimine dönüşen bazen de şenlik şeklini almış durumlara şahit olmuşsunuzdur.
Birbirinden enterasan bu gelenekler basit gibi görünse de insanların yaşadıkları toplumsal düzen içerisinde aynı coğrafyada yaşayan yurttaşların kimi zaman istek kimi zaman dışlanma korkusuyla katıldıklarını görüyoruz.

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Türkiye’de Şenlikler:

Ülkemizde bazı bölgelerde bu tür etkinlikler ticari faaliyete dönüşüp şenlik niteliği kazandı. Bölgenin turizm tanıtımı ve ekonomik gücüne destek olmaya devam ediyor. Bence kentleri öne çıkaran işte bu ritüeller olmalı bölgesel olarak kalmamalı ve dünyaya açılmalıdır. Dünyanın değişik bölgelerinde her gün farklı bir etkinlikten medyamız sayesinde haberdar oluyoruz. Nevruz yaklaşırken öne çıkan bu kültürel değerin çağdaş ülkelerdeki yaygın bilinirlikten uzak ve geri kaldığımızı düşünerek üzülüyorum. Emin olun bir turisti çekmek için otel yerine bu tür reklamlar ile hem otelleri doldururuz hem maddi kazanç sağlarız. Yaşadığımız şehire en yakın Kakava ( Hıdırellez) böyle büyük çaplı etkinlik ile icra ediliyor. Halbuki Türkiye , Balkanlar hatta Asya kıtasının tamamında Nevruz, Hıdırellez vb.  faaliyetler aynı tarihlerde belediyelerin üstün çabası ile benzer biçimlerde yapılıyor. Yeterli geliyor mu? Tabiki hayır.

Dünyada Şenlikler:

Ispanya’ da her yol yapılan San Fermin Festivali ( Boğa) ,La Tomatina Festivali ; Japonya’da yapılan Hadaka Matsuri Festivali Brezilya’ da yapılan Carbaval vb. etkinlikleri kıyasladığımızda devede kıl kadar. Bu durumda turizm ile uğraşanlar , özellikle dünyaca tanınmış sanatçıların etkinlikleriyle istenilen seviyeye ulaşır. Dış ülkelerden gelen insan sayısı maalesef istenilen seviyede olmaması bu durumun önemini gösteriyor. Sınırları aşmak artık bu tür etkinlerde ve eskisinden çok daha kolay. Bacasız sanayi bu şekilde sönmeden tüter.

 

guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments