Özetle Halifeliğin Kaldırılışı

96 yıl önce bugün, 3 Mart 1924’te halifelik kalktı ve kula kulluk ettiren sistem yerle bir oldu. Artık birey olmak vakti gelmişti. Yaşasın Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Paşa ! Yaşasın Laik Türkiye Cumhuriyeti !

Halifelik Nedir? Ne İşe yarar?

Halifelik, peygamber efendimizin vefatından sonraki süreçte, siyasal ve dini yönetimin devamını sağlayan kişiye denir. Halifenin yönettiği devlette asıl sağlaması gereken temel görevler şu şekilde sıralanabilir;

  •  İslami mülkü koruyup kollamak
  •  Vergi işlemlerini adil ve düzenli yürütmek.
  •  Memur maaşlarının ödenmesini saglayamak.
  •  Atamalar yapmak.
  •  Görevlendirme ve kadro dağılımını düzenlemek.
  •  Ayrıca bunların yanı sıra dini görevler de halifelere aittir. Namaz kıldırmak. Şeriatı Uygulamak, Din adına mücadele vermek gibi .

Ancak bu tip görevlerin yanı sıra sınırsız yetkiye, ülke yönetimine,  hükümdarlığa ve tek kişilik egemenliğe kadar dayanan bu yetkilere, bir  ülkenin tüm kararını bir kişinin vermesi ve bu karara dayarak, bir ülkenin kaderini yine bir kişinin yani halifenin belirlemesi gibi sınırsız ve kontrol edilemeyecek güçteki yöneticidir halife.
En büyük sorun da buydu zaten; Sınırsız yetki ve güç, karşı gelenin olmaması, kuvvetler ayrılığı bulunmaması sebebiyle halifeyi denetleyecek ya da durduracak bir mekanizmanın da bulunmaması ya da çalışamaması 96 yıl önce bugün bile olsa, medeniyet ve modern çağa uyum sağlama arayışında olan devletimiz adına büyük bir problemdi halifelik sistemi.

Tam Olarak Kim Neden Kaldırdı?

Geleneksel yönetim anlayışı Osmanlı’nın doğru yönetilememesine sebep olmuş, hatta Osmanlı’nın zayıflama ve yıkılma sebepleri arasında başta gelen unsurlardandır. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliginde ve kurucu, kurtarıcımız olarak küllerinden tekrar doğan modern Türkiye’nin elbette aynı hatalı sistemlerle yönetilemeyeceğini görüyordu.Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bu sistemin değişmenisini sağlarken yerine de yenilikçi, çağdaş ve demokratik bir sistem olan, seçme seçilme hakkı ile yönetilmeyi, yöneteni seçebilmemizi sağlayack seçim sistemini getirmiştir.


Mustafa Kemal Atatürk’ e ne kadar teşekkür etsek, az.

 

Suriye’nin İdlib kentindeki hava saldırısı sonrası aldığımız acı haberle birlikte Türk milleti olarak büyük üzüntü ve acı içindeyiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Acı içindeki şehit ailelerine Allah’tan sabır ve yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyoruz.  
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments