Ürün Yaşam Döngüsü Veya Ürünün Hayat Seyri Yani: Planlı Ürün Eskitme

Hoş geldiniz, herkese sevgi ve selamlar.  Öncelikle bir sözümüzü daha yerine getirmiş olduğumuz için çok mutluyuz.  “Son Kullanma Tarihimiz Geldi” isimli yayınımıza siz değerli okurlarımızdan gelen olumlu tepki ve istekler sonucu haliyle bu yayını sizin isteğiniz olduğu ve sizin adınıza hazırlanan ilk yayın olduğu için Verimisyon’un en önemli yayınlarından biri olarak kabul ediyoruz.

Gelen tüm yorumları okuyup, tümüne cevap vermek talepleri de yerine getirmek öncelikli hedeflerimizdendir. Bu yüzden talebinizin bulunması durumunda aşağıya yorum bırakabilir veya  yayının sonuna geldiğinizde karşınıza çıkacak bağlantıya tıklayarak Facebook sayfamızdan da bizlere ulaşabilirsiniz. Bu yayına gelecek olursak; Bu yayının konu başlığı ürünün yaşam döngüsü ya da ürünün hayat seyri, yani ürünün ömrü. Bu konu sıkıcı değil, aksine keyifle okuyacağınız harika bir konu hadi başlayalım…

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Giriş

Uzun bir giriş paragrafı oldu lütfen kusura bakmayın, giriş paragrafından sonraki resim bu konunun talep edildiği yorumu göstermekte.  Ürürün yaşam döngüsü yani planlı eskitmenin yapıldığını kanıtkayan somut bir örnek ile başlayalım. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde  bir ampul 119 yıl önce 1901’de yanmaya başladı ve bugün hala çalışır durumda, patlamadan aydınlatmaya devam etmekte.

Ampul, dünya rekorlar kitabına girerken, üretildiği fabrika ise kapatıldı, ampulün mucidi  Adolphe Chailet ise  1914 yılında hayata gözlerini yummuştur. Ampülün  bu kadar uzun ömrürlü olduğunu ise ilk 1972’de gazeteci Mike Dunstan farketmiştir.
Peki neydi o ampulü bu kadar sağlam yapan sır? 
Ampul o kadar sağlam bir mekanizmaya sahipki yıllarla mücadele ediyor. Osmanlı’dan bu yana hala yanan bu mücadeleyi canlı izleyebiliyorsunuz böyle de bir hizmet uygun görmüşler. İzlemek isteyenler buraya tıklayarak ampulle ilgili canlı yayını izleyebilir. (İzleyeceğiniz canlı yayını kaydeden webcam ise 2 kez ömrünü tamamlayarak değişime uğramış.) Sır sorusuna mantıklı bir cevap bulabilmeniz için tarihin naylon çorap milatına gitmemiz gerekiyor ki oradan da bir onay alabilelim. Planlı ürün eskitme konusundaki bir diğer anolojimiz; Naylon Kadın Çorabı
1946’da, yılda 360 milyon kadın çorabı üretilmesine rağmen bu üretim talebi karşılamaya yetmiyordu. Bu çorapların bu kadar fazla talep görmesinin sebebi ne olabilirdi? Naylonun kaliteli bir malzeme olduğuna ve bahsi geçen dönemde bazı askeri araç, gereçler ve paraşütlerde de naylon kullanıldığına değinelim. Bu kadar sağlam olması ise talebin artmasına neden oluyordu. Fakat çorabı satın alan tüketiciler, kullandıktan sonra tekrar çorap almamaya başladıklarında hatta bunun sebebinin ise ilk aldıkları çorapları kalitesinden dolayı hala kullandıkları anlaşıldığında bu duruma bir çözüm arayışı, planlı eskitme ile yani ürünün yaşam döngüsü planı ile sonuçlandı.

 

Giderek aynı ürünün daha kalitesizi üretildi.
Bu yüzden çorapla ilgili “çorabım kaçtı.” tabirini sıkça duymaya başladık. ampullerimiz bir kaç yıl içinde çöp oldu, telefonlarımız, bilgisayarlarımız yenisi çıktıkça ya bozuldu, ya  yavaşladı, ya da şarj süresi kısaldı. (üstelik yeni batarya alıp telefona takmak, eski telefonlardaki kadar kolay da değil.) Buz dolaplarımız belirli bir süreden sonra iyi soğutamaz durumdayken, elektrik ile çalışan süpürgeler ise yine bilirlenmiş sürelerden sonra çekme ve temizleme konusunda oldukça zorlanmakta. Neredeyse tüm ürünlerde durum böyleyken, tüm bu durumlara biz “planlı eskitme” diyoruz.
Ayrıca  bu konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıya yorum yaparak veya buradan Facebook sayfamız yoluyla bizlere ulaştırabilirsiniz. Ya da sizin de bir yayın isteğiniz varsa ilgili alanlardan bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bir başka Verimisyon yayınında görüşmek üzere.
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
HürPost
HürPost
Şubat 28, 2020 16:15

Ampul gerçekten de çok ilginçmiş ama arada söndürüyorlardır sanırım ilginç bilgiler teşekkürler.