Postmodern Darbe 28 Şubat

Tarih 28 Şubat 1997 ülkemizde tartışmalara konu olmuş bir sürecin başlangıcı.
Tam olarak ne oldu? Tarihi bilgi yerine konuyu daha iyi anlamak için irdeleyeceğiz. Siyasi tartışmaların eşindeki bu konuyu o çizgiden çıkarıp bi-taraf ilkesiyle hareket etmeye çalışacağız.

Darbe Nedir? 

Darbe ülke içindeki yönetimin zorla görevden uzaklaştırılması olarak tanımlanabilir. O günün şartlarından bakarsak askeri müdahale ile 28 Şubat’ta toplanan MGK’nin aldığı kararların uygulanması için yapılan baskılar sonrası 18 Haziran’da istifa eden dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan. Koalisyon hükümeti olan 54. hükümetin adı Tansu Çiller’inde içinde yer aldığı Refahyol hükümeti.

Ne Oldu?

Ülkede ‘irtica ‘baş gösterme gerekçesiyle bir dizi karar alındı bu kararlar uygulansın diye bir komisyon kuruldu ve takip etmek içinde bir yetkili komutan seçildi. Olaylar bu şekilde başladı ve 4 ay sonra hükümet istifa etti, Cumhurbaşkanı hükümet kurma yetkisini azınlığa sahip partiye verince yeni hükümetin kurulması tartışmalarla devam etti.

Neden Yaşandı?

Ülkenin ekonomik olarak darboğaza girmesine de neden olan bu siyasi olay öncekilerinin niteliğinden farklı bir darbedir. Diğerlerinden farkı adını modern çağın edebi ve sanat yaklaşımından alması; Postmodern.
Bu hükümet ne yaptı? Hatası var mıydı? Takdiri size bırakıyorum.
İslami söylemin gücü ile beslenen bir liderin ülke yönetimine gelmesi ve bu durumdan rahatsız olan çevrelerin yaptıkları anti-domakratik hareketten ibaret görünüyor.Tabi bu durumu besleyen, yüksek ses haline getiren sonuç olanları da düşünmek gerekiyor. Bu süreçe neden olan en büyük etken yakın tarihimizde de olan eksen kayması kaygısı, Batı’dan yüz mü çevirdik, yönümüz Ortadoğu mu ? Tartışmaları ve Başbakan’ın yaptığı ziyaretler. Bir anda ülkenin başına sanki birilerinin müdahalesiyle medyaya yansıyan bugün arayıp bulamayacağınız tarikat ve değişik insanlar. Acaba her zaman ki gibi dış güç müydü? Hortlatılan bu insanlar bu ülkede var mıydı?

Postmodern Ne Demektir? 

Modern olandan ileride ,her şeyi kapsayan olarak düşünebileceğimiz bu kavram adına nazır şekilde tüm toplumsal alanları etkilemiştir. Eğitimden, giyim tarzına, sanattan ekonomiye tüm yönleriyle halkı sosyolojik ve psikolojik yapısını doğrudan değiştirmiştir.Ülkenin belki de bir saatlik meclis çalışmasıyla çözebileceği bir sürü problemi doğurmuştur.
Adını aldığı nitelemeden uzak bu darbe toplumsal bir manevra yaptırılma hareketiydi denilebilir. İşin tuhafı insan olarak bu ülkenin vatandaşı olarak herkese soruyorum. Amacınız neydi? Bu ülke insanlarının özellikle alt kesimin ekmeğini neden çaldınız? Kim söyleyebilir ? Ardından doğan hükümet krizlerini ve bu krizlerin yol açtığı ekonomik krizi? Darbe geriye götürür insanı, ekonomiyi, sanatı götürmedi mi? Hani demokrasi, bu ülkeyi darbeci zihniyete inat demokrasi kurtaracaktır. Demokrasiye inanan her fert bunu yaşamak ve yaşatmak için gayret etmelidir.
Suriye’nin İdlib kentindeki hava saldırısı sonrası aldığımız acı haberle birlikte Türk milleti olarak büyük üzüntü ve acı içindeyiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Acı içindeki şehit ailelerine Allah’tan sabır ve yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyoruz.  
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments