Psikolojik Baskılar Zinciri

Psikolojik Baskı Nedir?

Hoş geldiniz. Bu yayının konusu malesef her türlü baskı.
Baskı temalı deneyleri, istatistikleri ve tüm verileri işlemeden önce araya birkaç basit toplama işlemi ekleyelim;
16+17=?
22+28=?
89+35=?
51+48=?
Toplamlarını kolayca bulabildiniz değil mi? ( lütfen sonuçları aşağıya yorum bölümüne de yazın.)
Şimdi işleri biraz zorlaştırarak yeniden deneyelim.
aşağıda, az önce yaptığınız toplama işlemlerinin aynısı mevcut, sayıları da yerlerini de değiştirmedik, rahat olabilirsiniz. Fakat bu kez her işlem için 4 saniyeniz olduğunu ve toplamda da 16 saniyede tüm işlemleri sonuçlandırmanız gerektiğini düşünün ve deneyin.
16+17=?
22+28=?
89+35=?
51+48=?

İlk yaptığınız hesaplamalar ile ikinci aşamada yaptığınız hesaplama işlemleri arasında ne gibi farklar oluştu?
Süre kısıtlaması olmadan yaptığınız ilk işlemde aslında bir işlemi belki de 4 saniyeden kısa sürede tamamlamayı başarabildiniz. Fakat aynı şeyi, aynı süre kısıtlaması olduğu için bu kadar rahat yapamadınız. Belki de süre kısıtlaması olmasaydı ikinci kez yaptığınız işlemleri 4 saniyenin de altında tamamlamış olabilirdiniz.
Bu duruma bir de başkalarının (çevre) tanıklık ettiğini hayal edin ve aynı işlemleri yine 4’er saniyede tamamlamaya çalıştığınızı düşünün. Artık daha fazla baskı altındasınız. Peki baskı psikolojisini oluşturan unsurlar sadece süre ve çevre ile kısıtlanabilir mi? Yoksa dahası mevcut mu? Bu etkenler nasıl oluyorda baskı oluşturabiliyor? Bahsi geçen baskı türlerini yenmek olanaklı mı? Gelin birlikte inceleyelim, psikolojik baskı nedir?

baskı

 

Öncelikle konuyu doğru şekilde ele alabilmek için erkekler ve kadınlar arasındaki açıya odaklanmak gerekir.
Yani; Kadınların birden fazla işlemi aynı anda yapabildiğini hepimiz gözlemleyebiliyoruz. Peki aynı hızda data trafiğini bir erkek beyni işleyebilir mi? Şöyle; Bir erkeğin aynı anda sizinle muhabbet edip, televizyon izlerken yemek yediğini ve hatta bunlara ek olarak telefonuna gelen mesajlara da cevap verebildiğini düşünebiliyor musunuz? Dolayısıyla aradaki farka göre de ayrı bir psikolojik baskı ortamı oluşabiliyor.
Psikolojik baskının önde gelen sebeplerinden biri de geçmişteki başarısızlıkla sonuçlanmış denemeleriniz olabilir. Thomas Edison’un da bulduğu ampul hatalarla sonuçlanan deneylerin sonunda bulunmadı mı? Thomas Edison, 999’uncu başarısız deneyden sonraki denemesinde ampulü yakmayı başarmamışmıydı?

ampul edison

Psikolojik Baskıyı Ölçecek olursak;

Ya da bir başka sebep olarak başarılarınızın başkaları tarafından yine başkaları ile kıyaslanmasi durumu da önde gelen psikolojik baskı sebeplerinden biri sayılabilir. Örneğin 4 kardeşli bir ailenin en küçük kardeşisiniz ve sizden büyük kardeşlerin inanılmaz başarılı eğitim ve kariyer geçmişi var. Yolun başındasın ve sıra sizde artık. Anne veya babadan da şunları duyuyorsanız; ” hadi evladım abin ablan orayı kazandi, hadi çocuğum abin ablan şu oldu, bu oldu.” durum vahim. Başarılarınız asla başkalarının başarılarına kıyaslanarak sağlamaya sokulmamalı. Siz iyi bir yazar olmak için çalısıyorsanız başarabilirsiniz, fakat Ali’den Ayşe’den daha iyi yazar olabilmek için çalışıyorsanız, farkında olmadan yolunuzu zorlaştıyorsunuz.

Bir başka önde gelen kuram ise özgüven sorunu sayılabilir. Küçük yaşlardaki yetiştirilme dönemlerine kadar dayanan süreç, özgüven kavramının temelini atar. Ancak, çocuk yaşta özgüven yoksunu yetiştiyseniz, ömür boyu bu şekilde ilerlemek zorunda değilsiniz. Yapacağınız faaliyete göre adım planlarınızı, varsa özgüven sorunlarınıza göre şekillendirerek kısa vadede kalıcı çözümler sağlayabilirsiniz.
Örnek; Biraz zor olacak ama, yapacağın sunumdaki tüm olasılıkları önceden planlayabilirsiniz. ( Bir bilgisayar ilk defa açtığı bir web sayfasını, daha önce tekrar tekrar açmış olduğu bir başka web sayfasina göre kat kat yavaş ve zor açar.)
“Hedefsiz insan rotasız gemiye benzer.” gibi harika bir söz var. Hedefleriniz mutlaka ve mutlaka olmalı.
Özellikle küçük hedefleriniz olması daha başarılı olabilmenizi kolaylaştıracaktır.
Bir şirketin genel müdürlüğüne yükselmeyi hedeflemeden önce bir firmada işe başlamayı hedeflemelisiniz.

çözüm

 

Ortam Faktörünü Atlatabilmenin Yolu

Odanızda tek başınıza harika bir sunum yapabiliyorsunuz fakat seyirci karşısında bu başarıyı gerçekleştirebilmeniz bu kadar kolay olmuyorsa ki olmayacaktır da zaten. Odanızda sonsuz tekrarlama hakkınız ve başarılı performanstan önceki tüm denemelerinizi dikkate almamak gibi bir durum söz konusu. Fakat seyirci karşısında bu haklarınız elinizden alınmış olacak. Hatta buna eksi olarak bilimsel biçimde de kanıtlanan % 30 ve üzeri bir ortam psikolojisi beyninize yerleşecek. Hata yapma riskiniz sürekli artarken, siz başarıya ulaşabileceğiniz artı yüzde kavramları nerede bulacaksınız?
Elbette beyninizde bulabilirsiniz. Beynimizdeki inanılmaz odaklanma özelliği sayesinde, az önce bahsettiğimiz tüm eksi yüzdelerin kat kat fazlası artı yüzdelere erişebilirsiniz. Siz araç kullanırken yanınızda biri konuştuğunda, onu duymanıza rağmen dinlememe, size biri baktığında onu görmeme, gürültülü ortamlarda bile sadece tercih ettiğiniz sese yönelerek duyabilme, ortamdaki bazı sesleri azaltıp bazılarını duyma, görme gibi mükenmel yeteneklere sahipsiniz. Beyninizdeki bu odaklanma yeteneğini kullanarak daha başarılı adımlar atabilirsiniz. Ve en büyük sorunlara karşı, en büyük terapiniz, kitap okumak olabilir.

kitap

 

Psikolojik Baskı cezası

Her zarar verici eylemin sonucunda olduğu gibi psikolojik baskının da mutlaka bir cezası var.

Eğer siz başkalarına, yanınızdakilere, ailenize, sevgilinize karşı bir beklentinizin yerine getirilmesini hedefleyerek, karşınızdakini zorlayacak şekilde uygulayacağınız her türlü psikolojik baskının sonucunda, bir psikolojik baskı cezası alacaksınız. Ve malesef bu cezasının sonucu da ailenizin, sevdiklerinizin, arkadaşlarınızın sizden uzaklaşması, sizi terketmesi ve sizin yalnız kalmanız durumuna sebep olacaktır. Bir Verimisyon yayınında daha sona geldik. Umuyoruz, kimse size, sizler de kimseye psikolojik baskı uygulamazsınız ve psikolojik baskı cezası almak zorunda kalmazsınız. Bir sonraki Verinisyon yayınında görüşmek üzere.

 

guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments