Ruh Göçü : Reankarnasyon, Bilinmezliğe Yolculuk

İnsan ölümce bedeninden çıkan ruh başkasının doğumuyla yeniden var olabilir mi? Ruhların bu tür göç etme özelliği var mı? İnsanların merak ettiği önemli kavramlardan bir tanesi olan bu bilinmezlik, korku ile inanç arasında bazen şahitlerini ve yaşayan insanları gördükçe acaba? Sorusunu sormak geliyor içimizden. Bu tür haberleri ve olayları görünce ister istemez merak ediyor, ilgimizi o yöne çekiyoruz. Hint yaşam kültürünün de bir parçası olan bu inanış bizim ülkemizde canlı örneklerin iddialarıyla da yer almıştır. İlginç olan ruhun böyle bir yapıda olup olmadığı?

Reankarnasyon nedir?

Ruh göçü demek olan bu inanışın ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyor. Hint kültürünün bir parçası olan bu inanışı anlamak için bilinen tarihten bilinmeyen tarihe doğru yola çıkalım. Ruhun beden ayrımı yapmadan ölünce başka bedene geçmesi bu hayvan ya da insan olabilir. Bu süreç sonsuz şekilde dönüşüm ile devam ediyor.

Ortaya Çıkışı

İnsanların davranışlarının hiçbiri tesadüf eseri değildir. Geçmişinde mutlakada bir olay ve devamında süreklilik ile yaşanmışlığın kaynaşması sonucu oluşan bir toplumsal hareket vardır.  Hint toplumsal yapısında bulunan Kast sistemi temelde şu şekildedir. Toplum yaşam şekilleri ve işleri yönüyle beş temel sınıfa ayrılmıştır. Bu sistemin kökeninde geçişler alt kademede olur ve geçiş yasaktır. Yani insan doğuştan aile , soy bağı ailesiyle bu sistemin içinde yer alır. Onları değiştiren , kademe çıkaran bir unsur bulunmaz. 1975 yılında resmî olarak kaldırılmış olsa da toplumu sosyal olarak ayırmaya uygulanmaya devam etmektedir. Binlerce yıldır insanların bu sisteme başkaldırmaması çoğunluğun oluşturduğu alt tabakanın kabullenmesi inancın içine gizlenmiş öğretilerden geçmektedir. Şöyle bir fikir yürütelim o insanlara üzülme bu hayatta köleydin ruhun göç edince yeni doğacak üst tabakadan birinin doğan çocuğu olacaksın. İşte tam bu nokta durumun anlaşılması için derin izler taşıyor. İnka yöntemi ve inancın gücü.

 

Türkiye’ de Reankarnasyon

Anadolu coğrafyasında günümüzde bildiğimiz ruh göçüne benzer inanışlar mevcuttur hatta bazı deyimlerimize şiirlerimize girenleri bile vardır. Çevremizde duyduğumuz ‘sen daha çiçekte polen iken veya portakalda vitamindin’ gibi tabirlerin kullanımı insan doğa aktarımı olarak görülebilir. Halk kültüründe şiirlere konu olan devriye de bu konuya benzer işlevi dile getirmektedir.
Devir nazariyesine göre ölen bedendir tüm canlılar ruhludur ve bu ruh ölümsüzdür. İnsan doğadan beslenirken binlerce yıl önce ölen gömülen atalarının üstünde biten otlardan yemiş veya otları yiyen canlıları yiyerek değişmeyen döngüde yer almıştır. Dünya düzeni içerisinde yer alan bu döngü bedensel dönüşümün ömrün yeni canlıya can veren varlık olarak düşünülmüştür. Bu inanış eski inançların kökeni gibi görünse de yaşam ve düşünsel olarak ölmeyen ruhun değişimine örnek olabilir. Hint kültüründen yayıldığı düşünülen bu akım ülkemizde de farklı bölgelerde birbirini hiç tanımayan insanların onlar benim ailem demesi ya da onlardan bahsetmesi ilginç. Ruhun ölümsüz olması binlerce yıldır bu şekilde biliniyor olması bizi tereddüte düşüren sebeptendir.

Sonuç

Bu gerekçeler ile insanın iskeletin dolduran bir özellik olan ruh, bedenin asli unsuru onu atakta tutan parçalar gibidir. Örnek vermek gerekirse su hidrojen ve oksijenin belli oranda karışımından oluşur. Fakat bu maddeler biçimsel olarak tam olarak bilinemez ve asli şekilleri de su değildir.Aynı şekilde insanda var olan ruh bu niteliğe benzemektedir. Bu nitelikler ile ruhun ne olduğunu değil değişip değişmediğini dini boyutun dışında inceleyerek aktarmaya çalıştık. Bu konudaki kararı sizin kabul ettiğiniz şekle bırakıyoruz. Zira bilinmezlikle dolu bir konuda karar vermek ancak kültürel hareket ile anlamaya çalışmaktan geçiyor. Sinema olarak bu konuda işlenmiş en güzel yerli yapım Güneşin Oğlu filmi gösterilebilir. İzlemeniz için linki aşağıya ekliyoruz.

 

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Adsız
Adsız
Şubat 25, 2020 14:41

Gerçek

Nurettin
Nurettin
Şubat 25, 2020 14:42

Güzel konu