Rüya ve 8 Saniye

Eksik kalan işlerimizin tamamlandığı korkularımızın hortladığı yer rüyalarımız… Rüya sabundan yapılmış baloncuktur… Rüyalar bize uzun süreli gelse de bilinen şey 8 saniyelik bir görüntü olduğudur. Rüya halindeyken saatlerce sürdüğü izlenimi verse de kısacıktır ve bir çok yaşanmışlığı birleştirerek sunar.
İnsanların yaşamsal dünyalarının gizi olarak başlayan hayat rüya ile ulaşılamayana erişir. Ulaşılamayan şey bazen en hırslı intikamımız bazen en şehvetli duygumuz bazen en dehşetli korkularımız olabilir. Bu tür eylemlerin yeri artık rüya da gerçekleştirilir. Rüya hayal ile hayat arasındaki çıkmazlarda sığınılan aranan çözüm merkezidir.

Rüyanın İnsana Etkisi

Hayal ile gerçek bastırılmış duyguların korkuların arzuların hepsi rüyada saklanmıştır. Rüya hayatın reklamıdır. Zihinin tatmin duygusu ile bedensel uygulamadır. Eski kralların rüyaları ile ülke geleceğine karar verme. Kahinlerin yorumları… Kralların korkularıdır bazen ve kahinler akıl verirken aslında ülkeyi yönetir ve ülkenin geleceğine yön verirler. Bitmeyen bir karmaşa ile kralın iyi kötü bütün rüyalarına anlam katarlar. Musa peygamberin hikayesinde Firavun ilişkisi Musa (a.s) daha doğmadan rüya ile bildirilir. Kahinler yorumlar ve önlem alınır. Şimdi kral değiliz lakin yapacağımız işlerde işaret yol gösterici kahin falcı müneccim arıyoruz… Çok basit bir işte bile…

rüya

Rüyalar ve Giz

İnsan rüyaları adlandırırken şeytani ve ilahi olarak sınıflandırdı. Sebebi kendisinde yarattığı olumsuz veya olumlu duygu ile gününün geleceğinin hakkında öngörüde bulunmasıdır. Rüyalar gerçekliği yahut sahteci yapısı üzerine binlerce değerlendirme binlerce örnek verildi. Kimisi devletin kuruluşunu ( Osmanlı Devleti) büyümesini rüyadaki yorum ile anlattı. Kimisi yıkılışına şahit olmasını rüyalara yordu. Fakat şimdi bildiğimiz bir şey var ki bilimsel olarak rüya insanın kendi zihnindeki yansımaların birer hayali tepkileridir.

İnsanlar rüyalara inanma dürtüsüyle mutlu olma acıdan korkudan kaçınma gibi gerekçelerle değerlendirme yaptılar ve hala kültürel olarak yapıyorlar. Amaç rüyanın yankılarını aydınlatmak ve anlamak. Bu yüzden ortalıkta binlerce basılı kitap yorumcu şahsiyet var. Astroloji gibi hal alan tabir ile rüyadaki örüntüleri bir araya getirip yorum yapmak bir arayıştır. Astroloji ile doğrudan değil dolaylı bağı vardır. Var olan görülen hissedilen şey ile geleceğe bakmak ile ilintilidir.
Rüya tabirleri ile anlatın şey hep gizli olduğudur. Hatta halk arasında kötü rüya ise anlatma çıkar iyi rüya iyi yay olsun derler. Rüyaya bağlılığımızın gücü derinlere dayanıyor.

Kendimle alakalı bir durumdan bahsedecek olursam. Üniversitesi sınavına hazırlanıyorum. Gece gündüz soru çözüp ders çalışıyorum. Artık sınav yaklaştıkça rüyalarımda soru çözmeye pratik yapmaya başlamıştım. Sınava sayılı günler kala korku ve kaygı düzeyim arttı ve hep bir korku ile rüyalarımdan uyandım. Sınava geç kalmak… Bilincimi çok fena şekilde meşgul ediyordu. Şimdi düşünüp değerlendirme fırsatı buldum. Rüyalar günlük yaşantının bir parçası. Gerçekte geç kalmadım rüyalarımdaki kadar da zorlanıp bunalım geçirip boğuşmadım…

Bir başka rüyamda ise savaş vardı. Fakat ben de bir uçma yeteneği oluyordu. Düşmanların ellerinden ve silahlarından bu sayede kurtuluyordum. Fakat sevdiklerimi kaybediyor ve üzülüyordum. Öncelikle rüyamda bile şaşkındım. Uçmam, savaşın olması. Savaş yaşamadım fakat bugün bile hala korkusunu yaşarım. Sebebi insanların hayvanlardan bile daha değersiz biçimde yok edilmesidir. Sonra izlediğim fantastik filmler ile haberlerde geçen uçan adam, yanıbaşımızda var olan savaş aklıma geldi. Beynim yakın aralıklı olmasa da bir çok şeyi birleştirip bana sahte bir gerçeklik sunmuştu.

düş-hayal-rüya

Rüyaların Yapısı

Akşam yatmadan biraz tuz yala gece rüyanda su görürsün hatta sürekli bir şekilde kana kana içersin derler. Yahut çok sıvı tüket ve uyu. Rüyanda bitmeyen bir çiş isteği sürekli yapma isteği doğacak ya kalkıp tuvalete yapacaksınız ta da altınızı ıslatacaksınız. İşte rüyalar bedensel yahut ruhsal yaşantıların izlerinden oluştuğunun fakat bütün hepsi için gerçek bir inceleme anlamlandırma yapılması gerektiğinin kanıtıdır.

rüyalar
Sonuç

Rüya katmanları bulunan ve her aşaması farklı süreleri içeren, kimilerine göre yönlendirilebilen ve kontrol edilebilen bir süreçler zinciridir. Kimi bilim adamları rüyayı düşe benzetmiş ve rüya ile ilgili öndeyilerde bulunmuştur. Biz de onların fikirlerinden ve bilimsel verilerden yola çıkarak artık diyebiliriz ki ilkel dönemler gibi bir süreç değil. En azından kralın yahut ülkenin geleceğini doğrudan etkileyen bir durum değildir. Rüya içerisinde bir çok bileşeni barındıran bir yarım ölümlü ve hayal alemidir. Rüyasında yılan görmek; düşman varlığına, at görmek; yolculuğa, para görmek; zenginliğe, gibi binlerce varlığa binlerce anlam yüklenmiştir. Öyle ki aynı varlığın görünüş şekillerinde bile yorum ve anlam farkı vardır. Kuşu uçarken, dala konmuş, öterken ve ölü şeklinde görmek her biri için ayrı anlam ve yorum gerektirir. İnsan bazen sevinir bazen korkar… Anlam arayışına girişir. Zihin evren giibi genişleyip duruyor ve rüya da onun içinde bir parça oyun gibi…

Rüyalar üzerindeki önemli çalışmaları olan bilimsel olarak irdeleyen Freud rüyaları üç başlığa ayırır.

1.Anlamlı ve anlaşılır açık rüyalar
2.Açık fakat anlamsız rüyalar
3.Açık olmayan anlamsız rüyalar

Bu yaklaşımlarla Freud’a göre en anlamlı ve gerçekçi rüyalar çocuklarındır. Onları inanılır kılan değerli yapan ise hedefledikleri şeyi rüyalarında gerçekleştirip mutlu olmalarıdır.
Tüm bu değerlendirmede rüyaların gerçek dünya hayal alemi hastalık korku bastırılmış duygular ile kendini tatmin gibi unsurların yattığını ifade eder. Her ne olursa olsun rüyaların bir anlam dünyası vardır. Bu konuda yapılmış film Başlangıç’ı izleyebilirsiniz. Aşağıda bulunan videoya göz atabilirsiniz. Ayrıca konuyla ilgili daha önce yayımlanan makaleye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments