Şampiyon Kim?

İşlemeyen demir pas tuttu şimdi herkesin aklında şampiyon kim olur? Bu şartlarda bu süreci takımlar nasıl yürütecek? Ülke Futbolu hatta dünya Futbolu kargaşada. Ligler allak bullak. Şampiyonluk tartışmaları mevcut. Bakalım bizim ülkemiz ve diğer ülkeler için süreç nasıl olacak.
Bu yazımız ülkemiz futbol dünyasının tüm paydaşlarını ilgilendiren şampiyonluk iddiası taraftar yönü ve bu pandemi sürecinin etkisiyle ilgili değerlendirme yapacağız. Biliyorsunuz süreç bütün liglerin ara verilmesine hatta dünya da dahi aksamalara neden oldu. Bir çok lig yeni başlıyor bir çoğu da karar verme aşamasında. Bizim ligin oynanmasına karara verildi. Süreci izlediğimiz gibi futbolu şampiyonluğa uzanan süreci hepimiz izleyip göreceğiz. Konuyla ilgili tereddütlerimizi sonuç bölümünde inceleyeceğiz. Öncelikle şunu belirtelim yazımız taraf tutmak için değil tarafsız değerlendirmeler içermektedir. Sizce şampiyon kim olur?

şampiyon
Konuyla ilgili bir çok görüş öne sürüldü. İşte şampiyonu belirlemek için ortaya atılan görüşlerin bazıları;

  1. Lig sonlansın en yüksek puandaki takım şampiyon olsun.
  2. Ligden düşme uygulanmasın alttan üç takım çıksın.
  3. İlk dört takım olay-of oynasın.
  4. Geçen yılın şampiyonu şampiyon sayılsın ve şampiyonluk haklarını kullansın.
  5. Bu sene lig yok sayılsın. Geçen yıl var olanlar kabul edilsin. Kura çekimi yapılsın 18 takın için.
  6. Zar atılarak   şampiyon belirlensin.
  7. Sadece penaltı atışları yapılsın 4 takım arasında…
  8. Aramızda kalsın futbolcular canlı pes oynasın diyen bile oldu… Şampiyonu belirlemek için 🙂

Bu tür yüzlerce yorum hem spor camiası hem lig yöneticileri hem futbolcular tarafından öne atıldı. Günlerce sosyal medyada tv’lerde tartışıldı. Bunca öneri içerisinden eğer direkt neticeye varmak şampiyonu belirlemek ise; en azından hastalığın yayılmasını ve mış gibi yapmak için ise evet. İki seçenek var akla yatan. Bir Trabzonspor şampiyon ilan edilir. İki son 4 takım arasında play-of oynanarak şampiyon belirlenir.

Bu tür önemli düşünceler değerlendirme alınsa da hepsi adalet yönünden sıkıntılı hakkaniyet açısından problemli. Öncelikle futbolcu kondisyon ile oynar yani siz bir futbolcunu elinden topu alıp 1 ay yatırıp sonra hadi top oyna derseniz mahalle maçınca oynayan dedeler gibi olurlar. Oyun uyumu bilgisi hafıza istek hepsi kaybolur. Süreç sıkıntılı olduğu için sırf çirkeflik olsun diye kavga tartışma anında korona var diye tükürürler.

 

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Galatasaray

Şüphesiz şampiyonluğun en iddialı adaylarındandı. İkinci devre de süper çıkışlar ile zirve yarışına katıldı. Lider özelliği ile her zaman olduğu gibi şampiyonların adayları arasına girdi ve ben de varım dedi. Hatta öyle gaza gelmişti ki lig tatil edilmese bence en iddialı adaydı. Şimdi süreç onlar içinde sancılı geçecek.

 

Sivasspor

 

Ligin belli bir döneminden ilk yarıya damga vurdu ikinci yarıda ise düşe kalka ilerleyen yiğidolar oyunlarıyla adlarında sıkça söz ettirdi. Diyebiliriz ki sakatlıklar olmayıp da yara almışlardı işi lider olarak hem de puan farkı işe götüreceklerdi. Sakatlıklar şampiyonluk yolunda yara almalarına neden oldu. Şu an bu görüntüden kopmuş olsalar dahi iyileşen sakatlar ile şampiyonluğa adaylıklarını yine koyacaklardır.

 

M.Başakşehir

 

Geçen yıl son haftalar kadar hatta önceki yıl da aynı şekilde puan farkı ile ligi önde götürdüler fakat ne olduysa bir anda geri çekildiler. Hep bir şeyler ters gidiyor. İşin tuhafı Avrupa’da ve lig de en iddialı prensipli güçlü takım imajındalar. Neredeyse 3 yıldır zirveye oynuyorlar. Böyle genç bir takım olup lige çıkıp tutunmak ve zirveye oynamak gerçekten takdire şayan. Bu yıl yine şampiyonanın şampiyonluk adayları arasında bakalım kaderlere tekerrür mü edecek yok kıracaklar mı bahtsızlık zincirini… Bu üstünlüğü ile avantajları diğer iki takıma göre yüksek.

 

Trabzonspor

Yıllardır şansızlık mı bahtsızlık mı diyelim bir türlü şampiyon olamamış hatta bütün işleri sonuna kadar getirip son nefeste kaybetmiş bir takım. Bu yıl da oyunu ve genç oyuncu kalitesiyle adından söz ettirdi. Yıldız oyuncu yetiştirme ve transfer etme bazında üstüne yoktu bu yıl. Kadrosu genç ve diri inişli çıkışlı bir perspektif ile şampiyonluğu kovaladılar.  Tam zirveye oturmuştular ve her şey tıkırında gidiyordu ki pandemi bütün işleri bozdu. Emin olun motiveleri bozuldu. İyi birkaç şey söylenebilir genç oldukları için diğer takımlara göre daha hızlı olacaklar. İşte sıkıntı bu gençlerin isteklerinin tecrübesizlikle felakete yol açacak sonuçlara götürmesi. Eğer yenilir ve inançlarını kaybederlerse motiveleri altüst olacak. Şampiyonluğu özleyen ve azimle uğraşan bir camia olarak bu da mı gol değil olmasın…. Puan üstünlüğü ile lider bakalım neler olacak.

şampiyon

Sonuç

Şampiyonluktan ziyade bu sezon futbolcular bana korona bulaşmasın diye oynamaya çalışacaklar.

Her oyunun kuralları olduğu gibi önceden üç olan oyuncu değişikliği beşe çıkarıldı bu iyi haber. Lakin atıyorum bir futbolcuda korona tespit edildi oynadığı takım ve takım arkadaşları karantinaya alınacak. O futbolcudan 15 gün sonra sahaya sürseniz dahi ne kadar verim alacaksınız. Ya da takımı düşünün psikolojik olarak direkt çökecekler. Her ne olursa olsun pandemi filan dinlemeyen spor izleyicileri ve camiası bu süreçte çok yıpranacak. Hatta şöyle söyleyeyim tartışmalı bir sonuç olacak kim şampiyon olursa olsun. Bu süreç her türlü şampiyon olacak takım kadar gündemiyle de derbiler gibi çok konuşulacak çok yazılacak. Lig bir başlasın sosyal arenada goygoyları görün. Milletin doğru düzgün işi de yok yorumlar tezahüratlar havalarda uçuşacak. Şimdi şampiyonluğu takımlar açısından değerlendirelim. Umarız adına layık bir şampiyonluk olur ve her şey yolunda gider sağlıkları hem fiziki hem psikolojik etkileyen olumsuz bir süreçle karşılaşmayız. Şampiyonluğa yakışan şampiyon olur. Ali Ece’nin yorumları güzeldir öncesinde o ne demiş? Ayrıca spor alanında diğer yazılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
hasan
hasan
Mayıs 30, 2020 10:28

Başarılı.