Samsung Galaxy A 30 S

Hoş geldiniz değerli Verimisyon okurları, hepinize sevgi ve selamlar.
Bu yayınızda ise Samsung’un Galaxy A 30 S modelinin teknik detaylarını inceleyeceğiz.
İncelemeye geçmeden önce kısaca fiyat ve performans sınıfına değinmek gerekirse; Hepsiburada gibi yerlerde 2.645 TL’ye satılan akıllı modelin özellikleri ve fiyatı kıyaslandığında, orta ve üzeri segmentte yer aldığını söyleyebiliriz. Cihazın siyah, beyaz ve yeşil olmak üzere 3 farklı renk seçeneğine sahip olduğunu da hatırlatarak teknik özelliklere bakabiliriz.
Bizce cihazın öne çıkan ilk özelliği arkada yer alan 3 farklı kamera ve her birinin mükemmel işlevlerinin bulunması. Bu nedenle teknik detaylara kamera ile başlayabiliriz.

Samsung Galaxy A30s

Akıllı Modelin Kamerası

Giriş paragrafında da belirttiğiniz gibi Samsung Galaxy A 30s’ in en önemli özelliklerinden birisi kamerası olarak öne çıkıyor. Cihazın arka kısmında alt alta sıralanarak yerleştirilmiş bu 3 kamera ve hemen altında yer alan entegre flash oldukça şık bir arka kasa görünümü sağlıyor. Bu kameralardan biri, 25 MP, diğeri, 8 MP ve bir diğeri de 5 MP’lik çözünürlükte çekimler yapabiliyor. Yakınlaştırma, optik zoom, yapay zeka sahne algılama, portre çekim, coğrafi konum etiketleme, geniş açılı çekim gibi ek özellikleri de mevcut.
Ön tarafta ise bizleri 16 MP çözünürlükte mükemmel bir selfie kamerası bekliyor.

kamera

Güneşli bir günde, A30s arka kamerası ile çekilmiş bir fotoğraf.

Bellek

Android 9.0 Pie sürümü ile gelen akıllı modelin şık ve sade bir arayüzü olduğunu ve kolay kullanım imkanı sağladığını da söyleyebiliriz.
64 GB’a kadar merkezi depolama özelliğinin yani sıra 1TB’a kadar da harici kart desteği eklemenize izin veriliyor.
Samsung Galaxy A30s modelinin 4 GB büyüklüğündeki Ram’ i sayesinde tüm işlevlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

arayüz

A30s modelinin sade ve şık arayüzü

Dahili Hafıza Neden Önemli?

Akıllı telefon satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli özelliklerden birisi dahili hafızanın büyüklüğüdür.
4 GB, 8 GB gibi dahili depolama alanına sahip akıllı telefonlar genellikle bu hafızanın büyük çoğunluğunu sistem verileri ile paylaştığında kuklanıcı için oldukca kısıtlı alan kalmaktadır. Fotograf, video, dosya, oyun gibi içeriklerinizi depolayabilmeniz için daha büyük dahili alanların daha önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Ram Neden Önemlidir?

Ram, kısa süreli verilerinizin saklandığı geçici bellek türüdür. Ram sayesinde telefonunuz daha hızlı işlem yapmanıza olanak tanır. Uygulamalar arasında geçiş yaparken, geride kalan uygulamaya döndüğünüzde kaldığınız yerden aktif biçimde devam edebilirsiniz.
Eski tuşlu telefonlarda, bir uygulamadan çıktığınızda uygulama kapanırdı. Ram olmasa Yine aynı şekilde ara verdiğiniz uygulamalar sonlanmış olacaktır.

Ekran

6.4 inç boyutunda, 720×1560 çözünürlüklü ekran, neredeyse sonsuz ve çerçevesiz tasarıma sahip.

ekran

 

Ekran Boyutu Neden Önemli?

Akıllı telefonlarda ekran boyutu genellikle kullanıcının seçimlerine göre değişiklik göstermektedir. Fakat film, video izleyen, oyu oynayan bir kullanıcı için daga büyük ekran boyutu tercih edilebilir. (5 inc ve üzeri idealdir.)

İşlemci

Mali- G71 MP2/ 64 bitlik işlemcisi sayesinde arkanıza bakma gereği duymayacaksınız.

karar verme ve risk aşaması

İşlemci Neden Önemlidir?

Sadece oyunlarda değil, kamera, internet, galeri, videolar, mesajlaşma gibi işlemlerinde işlenme hızını belirleyen birime işlemci denir.

İşlemci çekirdeklerden oluşmaktadır ve bu çekirdeklerin artması demek; işleme hızının da artması demektir. Ayrıca unutmamak gerekir; Yeni bir akıllı telefon alırken önemsenmesi gereken birimlerden biridir işlemci ve akıllı telefonlardaki işlemciler bilgisayar işlemcileri gibi sonradan sökülüp değiştirip takılamıyor.

Pil

Kablosuz şarj özelliği bulunmayan akıllı modelin 4.000 mAh güce sahip bataryası ve hızlı şarj desteği mevcut.
Ekran boyutunun büyüklüğü ile pil günücü kıyasladığımızda, pilin altta kalır bir yanı olmadığını söyleyebiliriz

pil

Pil Neden Önemlidir?

Belki de bir akıllı telefonun en önemli donanım birimlerimden biri de pilidir. Pil ne kadar iyi ise akıllı telefonumuzu o kadar uzun süre kesintisiz kullanabilirsiniz demektir. Günümüzde artık 3000 mAh ve üzeri güce sahip pil tercih ediliyor. Pil seçiminde karar vermenizi etkileyecek hususları şöyle sıralayabiliriz; Ekran boyutu çok büyükse daha iyi bir pile ihtiyacınız vardır. Ekran parlaklığını sürekli yüksek aralıklarda kullanıyorsanız, daha iyi bir pile ihtiyacınız vardır.
Video izleme, oyun oynama alışkanlıklarına sahipseniz daha iyi bir kullanıcı deneyimi için, daha iyi bir pile ihtiyacınız vardır.

Diğer Teknik Detaylar

Ayrıca akıllı modelde, çocuk modu, yüz tanıma, parmak izi okuyucu, tek elde kullanım, gürültü sabitleme gibi ek özellikler de bulunuyor.

Yüz Tanıma Ve Parmak Okuma Özelliği Neden Önemli?

Daha yüksek güvenlik ihtiyacı duyduğunuz zamanlarda kullanabileceğiniz bu özellikler ihtiyaclarinizi kolayca giderir.
Sizden başka kimse telefonunuza kolayca erişemez. Fakat bazı akıllı cihazlarda yüz okuma ve tanıma özelliği ortamdaki ışık düzeyi ile orantılı şekilde çalışmayabiliyor.

Ayrıca;

Akıllı telefonlarda, hızlı şarj etme özelliğinin bulunması, şarj etme sürenizi kısaltırken, harici kart desteği özelligi fonksoyonu da ek hafıza kartı ekleyebilmenizi sağlar.

Böylece bir Verimisyon yayınında daha sona geliyoruz. Bir sonraki yayında yeniden görüşmek üzere…

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
hürpost
hürpost
Haziran 5, 2020 19:56

Ben sony kullanıcısıydım ama baya geri kaldı sanırım bende samsunga yakında geçicem tanıtım için teşekkürler.