Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik, sanmak kökünden gelen sanal, yani doğal olmayan, hatta gerçek olmayan ama yalan veya yanlış da sayılmayacak şekilde değerlendirilebilinecek ve kusursuzca dizayn edilmiş 3 boyutlu ortamlar, hadi gelin bakalım sanal gerçeklik nasılmış?

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Gerçeklik:

Gözümüz nereyi görüyorsa biz o ortamda sayılacağımızdan bulunduğumuz ortamı hiç bir şekilde göstermeden, bulunmak istenilen ortamı kusursuz ve tıpkı gerçek ortammış gibi görerek gerçeklik hissi vermesi, Sanal gerçeklik sistemini günümüz teknojisi yapıyor. Bu sanal ortam teknolojisinin sağladığı olumlu yönler de var çok nadiren olumsuz yönler de var elbette. Ancak konuyu basite indirip kalitesini düşüren; birine aşıksak onu yanımızda hissiyle izler miyiz? gibi fetişit soruları bir kenara bırakarak dikkatleri teknolojinin geldiği noktaya toplamak istiyoruz. Bakın daha düne kadar tuşlu telefonda yılan oynayan nesil bugün bir kask ve bir gözlük sayesinde sonsuzluğu görebilecek ve dahil olabilecek. Konunun ciddiyetini kavrayabilmeniz açısından sizlere bir soru; Sizce teknolojik ilerlemedeki bu hızla orantılı olarak bir tık sonraki aşama ne olacak? Cevap olarak eminim ışınlanma diyen bile çıkacaktır.

Hayal:

Hayal diye bir şeyin kalmadığı hayatını kaybedenleri bile bu ortama taşıyarak canlıymış gibi sohbet edebileceğimiz hatta alışveriş sitelerinde gezerken ürünü almadan oturduğun yerde tek tuşla üzerine dene veya gidip gezmek istediğin ülkeye uçak bileti almadan önce dur bir daha bakıyım bu ülke gerçekten  iyi gözüküyor mu ? gibisinden gitmeden gidip bakmana olanak veren garip ve çılgınca bir teknoloji. Umuyoruz bu teknoloji toplum tarafından yararlara vesile olur. Ve böyle güzel teknolojik gelişmelere bir daha ki seferlerde ülkemizden birileri mucit olur.

 

 

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments