Sokrates Kimdir? Tarihte Bugün Neden Ölüm Cezası Almıştır?

Malesef Sokrates tarafından yazılan ve kendisine ait olan yazılı bir eserin günümüze ulaşabilmişliği yoktur. Sokrates ile ilgili yazılı eserleri O’nun yetiştirdiği, öğrencisi olan filazof Platon’un yazarlığından elde edebiliyoruz. Ayrıca Sokrates ile ilgili bilgiler yine başkalarının kalemi sayesinde günümüze kadar ulaşmıştır. Sokrates’i kendinden önceki filazoflardan farklı kılan en temel unsur ise; doğal dünyayı incelemek yerine insanın kendisini incelemiş olmasıdır.

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Sokrates:

MÖ 469’da Atina’da dünyaya gelen filazof, kendisinin ve toplumun ahlaki değerine üst seviyede önem veren, Matematik, geometri, astronomi ve politika gibi alanlarda oldukça bilgili bir akla sahip, aynı zamanda felsefe konularında da eğitimler vermiş bulunmakta. “Erdem bir bilgidir.” ve “Kimse isteyerek kötülük yapmaz.” Şeklinde ahlak görüşlerine sahiptir.

Baldıran Zehri:

“Bildiğim bir şey varsa, o da hiç bir şey bilmediğimdir.” “Kimse bile bile kötü değildir, her kötülük bilgi sanılan bir bilgisizlikten gelir.” gibi bir çok yön ve fikir verici, düşündürücü şekle sahip sözleri de bulunmaktadır. Böylesine Usta bir bilge, filazof malesef dönemin cehaletine kurban gitti. M.Ö. 399 Tarihinde Yunanistan’a yeni tanrılar getirmeye çalışmakla suçlanmıştır. Bu suçlamalar yüzünden ölüme mahkum edilir ve bitki zehri içirilerek idam edilmiştir.
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments