Son Kullanma Tarihimiz Geldi

Ürünlerin belirtilen koşullarda tahmini verimli kullanım süresi olan bu kavram da yüzyılın özelliklerinden nasibini aldı.
Eski insanların dilinde dolanan ‘bizim zamanımızda bir şey eskiyince  veya bozulunca atılmazdı. Bakım yapılır, tamir edilir ve hiç olmasa ihtiyaç sabine verilir, kullanılırdı. Sözleri de çöpü boyladı. Mahallemizdeki çöplere bakıp tarihi dolmuş gibi itilen kullanılabilir eşyalar…
At yenisini al ucuz ve güzeli!

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Neden Bu Haldeyiz?

Eskilerin alışkanlıkları bilinçli olarak devam ettiren az sayıda insan kaldı.
Bu durumdan nasibini alan insanlar da kendini ve çevresini harcamaya başladı. Sürekli gördüğümüz bu cinayetler, vahşi olaylar buna örnek değil mi? Kim bilir kaç eş olan insanı bir anda harcamıyor muyuz? Anne- babalarımızı? Tek kalemde silmiyorum muyuz?
Nesneler üzerinden yola çıktığımız kullanma tarihi belki de en çok iş hayatına etki etmedi mi? Kim kendini bir iş yerinde memur olsun işçi olsun güvende hissediyor? Her an kapıya koyulma korkusu çekmiyor?

Sonuçları…

İşte bunlar bir nesneye dönüşen ve kullanma süresi olan insanı göstermiyor mu? Zor anımızı paylaşıp sıkıntısını çekip yükü omuzladığımız işlerde bir cümle ile dolmuyor mu miadımız? Kolay harcanır ve vazgeçilir olduk hızlıca doluyor son kullanma tarihimiz… İnsanın varlığı sıkışıp kaldı madde ile beden arasında… Psikoloji bozuluyor hemencecik herkesin. İnsan da bu nesneler gibi dayanıklılık gücünü ve mücadele gücünü yitirdi. Kullandığımız metalara döndük ya da makinalara…    Hızlı tükeniyor ve tüketiyoruz.
Tarihiniz dolmadığı, ömrünüzün bitmediği insan olabileceğimiz günler umuduyla…
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Timuçin
Timuçin
Şubat 21, 2020 10:14

ürünün yaşam sınırı kavramı var bununla ilgili bir yazınız olacak mı?