2006’dan Bu Yana Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi

Bir devlet üniversitesi olan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, 2006 yılından bu yana eğitim hizmeti vermekte.

Fakülteler, enstütüler, yüksekokullar ve meslek yüksekokullarını bünyesinde barındırarak tam donanımlı biçimde eğitim, öğretim ve kariyer hizmeti sunan bu üniversitede, öğrencilere alan seçimi kapsamında oldukça geniş seçenek imkanı da bulunuyor.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Eğitim Planı

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tercih Sebepleri

28.000 üzeri öğrencisi ve 5.000 civarı öğretim görevlisinin bulunduğu Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, sosyal alanlarda da gelişmeye devam etmekte. Bağlı bulunduğu okullarda, playstation, bilardo, masa tenisi, hali saha, valeybol gibi aktivitelerin yapıldığı ve çeşitli kültürel, sosyal yarışmaların, etkinliklerin düzenlendiğini de görebiliyoruz.

Gelişmiş konferans salonlarında gerçekleşen sunumlar, çeşitli kurs ve sertifika hizmetleri, katılım belgeleri gibi önemli avantajlar kazanmak mümkün.

Diğer üniversitelerde eğitim gören öğrenciler bu kavramda ne kadar etkin bilinmez, fakat Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri sosyal medya ortamlarında birbirleriyle buluşabilecek topluluklar kurma konusunda da harika.

NKU İtiraf ediyor, NKU Sözlük gibi çeşitli sayfalar genellikle eğitim dönemlerine renk katan gönderi deposuna dönüşebiliyor.

konferans

Çeşitli mesleki toplantılar, geziler ve buna yakın faaliyetler hemen her dönemde gerçekleşiyor ve neredeyse her dönem civar illerdeki üniversitelere öğrenci ziyaretleri gerçekleşiyor. Üniversite ile özel sektör arasında kurulan köprüden bahsetmemek olmaz elbette.

Öğreniminiz sırasında yarı zamanlı, daha sonrasında staj ve tam zamanlı olarak çalışabileceğiniz iş bulma konusunda üniversite tüm imkanlarını kullanmakta.

kariyer planlaması

Ayrıca durumu iyi olmayan öğreciler, öğrenim esnasında tercih etmeleri durumunda, okuldaki kütüphanede, bilişim laboratuvarında, yemekhanede, kantinde ve bunun gibi birçok alanda kısmi zamanlı çalışarak para kazanabiliyorlar. Bu çalışmalar genellikle ders aralarında ve öğlen arasında gerçekleşeceği gibi, öğreniminize asla engel teşkil etmeyecek şekilde ayarlanmış.

Üniversitenin neredeyse her biriminin yakınında KYK yurtları bulunduğu gibi özel yurt ve pansiyonlar, apart gibi seçeneklerde oldukça yakın çevresinde konumlanmış durumdadır. Öğrenci kimliğiniz, tıpkı bir akbil gibi dolum yapılarak kullanılmakta ve yemekhaneden öğrencilere indirimli fiyatlara yemek servisi sunulmakta.

yemekhane

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Bölümleri

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi bölümleri, çeşitlilik bakımından neredeyse eksiksiz diyebiliriz.

Merkez kampüsünün Tekirdağ Süleymanpaşa’ da yer aldığı Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, çok sayıda fakülte ve bölümü de barındırmakta. Mühendislik Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Görsel sanatlar Fakültesi bunlardan sadece bazıları.

Ayrıca; Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler gibi çeşitli enstütülerin yanı sıra, Beden Eğitimi, Sağlık ve Yabancı Dil alanlarında da yüksek okulları bulunmakta.

Önlisans alanında da Çorlu, Çerkezköy, Malkara, Hayrabolu, Muratlı, Saray, ve şarköy gibi çeşitli merkezlere kurulmuş meslek yükseokulları bulunuyor.

Biyomedikal mühendisliği, Endüstri mühendisliği, Makine mühendisliği, Pazarlama, Tarih, Sosyoloji, Kimya, Mimarlık, Uluslararası Ilişkiler, Işletme, Ilahiyat, El Sanatları, Deri Teknolojisi, Elektrik, Gıda, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Maliye, Çoçuk Gelişimi, Lojistik, Deniz ve Liman Işletmeciliği, Mobilya ve Dekarasyon, Bilişim Programcılığı gibi çeşitli bölümler, üniversitenin bağlı olduğu birimlerdeki egitim hizmetlerinden yalnızca bazıları. Bunların dışında onlarca bölüm, Namık Kemal üniversitesinde sizleri bekliyor.

Eğitim alanındaki diğer yayınlara da bakabilirsiniz. İlginizi çekebilecek benzer bir yayına da bakabilirsiniz; Açıköğretim Fakültesi

Açıköğretim Fakültesi Sınavı Ne Zaman Yapılıyor?

Dersler, genellikle yüz yüze sınıf ortamında işleniyor. Sınavlar da aynı şekilde. Fakat Bazı genel kültür dersleri ( İngilizce, Tarih, Türk Dili Ve Edebiyatı gibi) UZEM adında bir uzaktan eğitim sistemi üzerinden online modelle işlenmekte. Bu sistem canlı takip üzerine kurulu olmakla birlikte sınıf ortamındaki gibi devamlılık takibine dayanmakta. Kaçırılan canlı yayınlar, diğer saatlerde ve günlerde yeniden izlenebilmekte.

Üniversitede üstten ders alınmıyor. Alttan kalan dersler, bir sonraki yılda aynı dönemde alınıyor. Geçme notu 70. Yaz okulu bulunuyor. Bunun yerine sınavlar; vize, final ve bütünleme şeklinde geçiyor.

Çan eğrisi de bulunmuyor. Geçme notu belirlenirken vize sonucunun %30’u, final ya da bütünleme sonucunun da %70′ i dikkate alınıyor.

Tüm dönemlerin sonuna gelindiğinde tek dersi kalan öğrenciler, mezunuyet tek dersinden sınava girebiliyor. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler mezun olabiliyor. Üniversitenin tüm bölümlerini detaylı incelemek için buradan web sayfasına da ulaşabilirsiniz.

Yayınımızı ve Namık Kemal Üniversitesini, aşağıdaki yorum bölümünden değerlendirerek bu üniversiteyi tercih etmeyi planlayan adaylara fikir desteğinde bulunabilirsiniz. Ayrıca üniversite hakkında merak ettiğiniz diğer konularda a yorum desteği alabilirsiniz. Bir sonraki yayında görüşmek üzere.

guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments