Teknoloji Nereye Gider Veya Götürür?

Dünya üzerindeki her varlık kendi imkanlarıyla ve sorunlarıyla kendine yer edinir. Teknoloji de bu süreç içerisinde hızı ile zamandan tasarruf sağlarken gücü ile zamanı aşmamızı sağlıyor. İnsanlık tarihi boyunca 2000 yıllık birikim ve teknoloji bilişim çağında bir aylık belki de bir günlük süreç içerisinde yakalanıyor.

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Teknoloji:

Teknoloji ile milyarlarca veri ve bilgi 2000 yıllık arşiv tırnak ucu kadar nesnenin içine sığabiliyor. O kadar hızlı o kadar değişken ve gelişimli ki saniyenin binde birinde istediğin belgeye ulaşıyorsun. Artık bilişim ile zaman ve mekan kavramı yok oldu. Her an her şey ‘akıllı nesneler’ ile elinin altında.
Elli yıl önce bu durumu hayal etmek bile güç iken şimdi hayal et gerçekleşir boyutuna geçtik. Bu aşamada yapay zeka ile yapılan işleri gördükçe korkularımız artmıyor mu?

Gidiş:

İnsanoğlunu tektipleştiren , durgunlaştıran, yönlendiren ‘akıl’ insani özelliklerden uzaklaştırarak yalnızlaşmaya duygusal ve ruhsal çöküşe sürüklüyor. Dünya eliniz altında fakat bir başınasınız. Her şeyden haberiniz var ve sadece üzgünsünüz. İşte sorunların temelinde bu yatıyor. Gereksiz onca bilgi, haber, olay vb. durumla karşılaşmaktan milyarlarca veriyi görmekten düşünemez , dinlemez, algılayamaz oluyoruz. Duyarsızlaşan toplum yön verenlerin taklitçisi ve alkışçısı olmaktan öteye gidemiyor. Teknoloji doğru şekilde kullanılmayınca yardımcı olacağına emrimize göre hareket eden özellikten çıkıp hareket ettiren özelliği dönüştürüyor. Artık kurtuluş yok içindeyiz ve insan olarak nesne ve belki de robota dönen benzeyen varlıklar olduk. Sonu ne mi olur , işte elinizde tuttuğunuz nesneler ile vayyy beeee dediğimiz ve bir türlü kopamadığımız hale…

 

guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments