Terra Nullius: Yani Hiçbir Ülkeye Ait olmayan Marie Byrd Land Bölgesi Ve Tawil Bölgesi

Hoş geldiniz değerli verimisyon ailesi. Hepinize sevgi ve selamlar. Bu yayında, dünyanın hiçbir ülkesinin toprağına dahil olmamış ve hiçbir ülkeye ait olmayan, kimsesiz topraklardan ve neden bu topraklarda bir devlet kurulmadığı ya da işgal edilmediği konusunu inceleyeceğiz. Hazırsanız gelin birlikte bakalım, bu topraklarda neden devlet yetişmiyor?

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Bölge

Öncelikle “Marie Byrd Land” bölgesi bir çok ülkeden daha geniş yüz ölçümüne sahip ve ülkemize göre hesaplandığında, Türkiye’nin en az 2 katı büyüklüğe sahip olduğunu görebiliyoruz.

 

Keşfi

Antarktika’nın batısında bulunan Marie Byrd Land bölgesi, 1928-1941 arasındaki seferlerde amerikalı amiral ve kutup kaşifi Richard E. Byrd tarafından keşfi gercekleştiğinden ismini de amiralin karısı olan Marie’den almış oluyor. Bölgede bulunan tek varlığın bir ABD üssü olduğundan da söz edebiliriz.

Çünkü

Antarktika’nın sahil şeritine kadar uzanan bu bölgenin keşfedilmiş olmasına rağmen sahipsiz kalmasının asıl nedeni ise; yaşam şartlarına uygun olmayışı, verimsizliği ve ülkerin neredeyse tümüne uzakta olması şeklinde sıralanabilir.

Tawil

Bir benzeri kadere istenmeyen bölge Tawil’de sahip. Tawil, Sudan ile Mısır toprakları arasında yer alan ve 2000 kilometrekareyi bulan büyüklüğe sahip kimsesiz bir bölge. Daha uzun yıllar boyunca da sahipsiz kalacak gibi görünen Tawil, aslında Marie Byrd Land bölgesi gibi verimsiz, uzak ve yaşam koşulları bulunmayan bir bölge değil. Aksine Sudan ve Mısır gibi ülkere sınır bölgesi yani bu iki ülkeden birinin veya ikisinin de olabilirdi.

 

Neden Olmadı?

İngilizler, zamanında yaptıları antlaşmalara 1902 yılında tekrardan düzenleme getirdi. Antlaşma Tawil’in etrafindaki ülkerin taleplerine uymuyordu. Mesela antlaşmaya göre; Halfa vadisi ve Hala’ib Sudan’a, Tawil ise Mısır’a veriliyor. Fakat Mısır bu durumdan memnun değildi ve Hala’ib’ i almak için Tawil’ i istemiyordu. Fakat Sudan’da Halfa Vadisi ve Hala’ib’ten vazgeçmek ve Tawil’i almak istemiyordu. Antlaşmanın bulunamaz orta yolu özellikleri yüzünden Tawil kimsenin istemediği bir bölge olarak kaldı.
Bir verimisyon yayını daha bu şekilde sona ermiş bulunmakta. Yayınla ve diğer konularla ilgili görüşlerinizi aşağıya yorum bırakarak veya buraya tıklayıp Facebook sayfamızdan bizlere ulaşarak bildirebilirsiniz. Bir sonraki Yayında görüşmek dileğiyle.

 

Suriye’nin İdlib kentindeki hava saldırısı sonrası aldığımız acı haberle birlikte Türk milleti olarak büyük üzüntü ve acı içindeyiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Acı içindeki şehit ailelerine Allah’tan sabır ve yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyoruz.  
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
HürPost
HürPost
Mart 4, 2020 08:54

İlginçmiş valla bu kadar aç gözlü ülke varken halen sahipsiz topraklar olması bilgilendirme için teşekkür ederiz.