Un, Ekmek ve Makarna

Kutsal sayılan yere düşürülünce yükseğe kaldırılan nimetimiz. Atalarımızdan öğrendiğimiz pişirme yöntemleriyle binlerce çeşidi ile nefis ekmeklerimiz… Ve onun ana maddesi un…
Şu sıkıntılı süreçte marketlerin en revaçta ürünü. Raflar her gün boşalıp doluyor. Günlük hareketlilik ile satışların özellikle bu ürünlerde %100’lere varan satış artışı mevcut. Sevindirici yanı bu arz-talep dengesinde fiyat istikrarını korumuş olması. Herhangi bir zam yok. Ülkemiz İnsanlarının temel beslenme ürünü olan bu gıdalar umarım fiyat açısından böyle kalmaya devam eder. Un da insanlık gibi sürekli değişi… Varoluş tarihimiz kadar eski…Her varlığı olduğu gibi unu da binlerce şekle sokup insan çeşitliliği elbisesi gibi renklere soktuk.

 

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Un

Değerini temel besin ürünü olmasından alan bu bir çok bitki çeşidinden elde edilebiliyor. Dünyada en çok kullanılanı buğdaydan yapılanı ve ekmek olarak kullanılandır. Binlerce buğday çeşidi de vardır. Günümüzde popüler olan doğal olanı arama telaşından uzaklaşarak bulduğumuzu yeme gayreti içine girdik. Özellikle bizim toplumunuzda sofraların birincil unla yoğrulmuş öğelerden oluşan yiyeceklerdir.

Ekmek

O olunca yanındaki katıklar( yiyecek diğer ürünler) keyif işidir. Tek başına karın doyuranı sadece odur. Evlerimizde pişirince evi saran nefis kokusuyla burnumuzun direklerini inşa eden, damağımızda tat bırakan enfes lezzet. Fırınların önlerinden geçerken çeşit çeşit simidiyle, kurabiyesiyle, poğaçasıyla burum buram tat kokusu… En sevdiğim ve hala unutamadığım tat ise Bayburt’tun bir köyünde yediğim tandır ekmeği ve lavaşı. Minzi ve tereyağı ile sıcak sıcak yemenin tadına doyum olmaz…

 

Böreklerimizin baş mimarı… Offf hani o bal kabaklı börekler… Burnumda kokusunu hissettim… Annelerimiz çorbalara da katıyordu kıvamı artsın diye. Bir de un aşı çorbası var ki marifetli ellerden yiyince bir başka oluyor. Hele o baklavalardaki inceliği şeker ile oluşturduğu muazzam birliktelik. Pastalarımızın baş mimarı.. Un helvası ise her şartta evlerin pratik tatlısı. Kandil gecelerinin komşuluk ilişkilerinin  ikram öğesidir.
Bölgesel olarak topraklarımızın bir çok kesiminde yetişen mısır unu ve onunla yapılan bir çok ürün de mevcut. En bilineni mısır ekmeği. Sert yapısı tok tutma özelliğiyle damak zevkine göre tercih edilebilir. Mis kokusu taş değirmende öğütülme kokusu ile nefes nefes memleket koktu… Pişiler, yufkalar,pideler, mantılar, cizlenbekler… Anadolu coğrafyasının un ile olan ilişkisinden doğan binlerce lezzet var. Zengin bir kültürel gastronomi değerine sahibiz. Sadece un ile yüzlerce farklı mamül sayılabilir. Hamurla oynayan onunla büyüyen onu en kıymetli yiyecek yapan kültürümüz. Kadınlarınızın elinde hale dönüşen unlarımız. Yeme keyfi ve zevkiyle bir başka…

Makarna

Ürünlerin çeşitlenmesiyle sanayi sektörünün oluşturduğu kültürün en iyi pratik yemeği makarna. Şekil şekil üretimi ve damak tadına göre yapımı tür türdür. Dünyanın bu alanda en ünlü ülkesi İtalya. Spagetti adlandırılması ile en çok çeşidinin yapıldığı ülke. Bu makarna paketlerinin güzel bir özelliği var. Standart pişirme yöntemi bütün paketlerin üzerinde var. Artık herkes biliyor ve yiyor. Bir gelenek olacak ki hala yapılmaya devam ediyor.
Bizim yapımında tercihimiz genellikle tereyağı ve salçalı şeklinde. Sosu, salatası ve çeşitleriyle damak zevkimize uygun.
Bizim kültürümüzün vazgeçilmez makarna çeşidi kesme makarna, erişte bu tür oluşumun tarihsel derinliğinden izler taşıyor.

 

Hamur işlerini seven toplum olarak un ve mamülleri hep sofralarımızın baş tacı olmuştur. Verilen zahmet ve sonrasında yiyerek alınan keyif paha biçilemez. Aynı unu içine kattığımız verdiğimiz şekiller ile değişik güzelliklere dönüştürdük. Çok basit bir üründen bunca şekil çıkarma marifet ister. Bu yetenek kültürel birikim ile oluştu. Bu kültür birikiminin arkasında ise bölgesel insan farklılığının etkisinin önemi büyük. Her dilden her inanıştan bir yapım şekli öğrendik.
Mayası sevgimiz hoşgörümüz oldu… Hamur gibi yoğrulduk ve birbirimize kenetlenip var olduk. Hamurumuz gibi sağlam mayamız gibi güçlü aydınlık yarınlara. Güzel sofralarımızın tadı hiç kaçmasın. Bu virüs eline hamur değmemiş kadınlarımızın çocuklarımızın ellerine unu değdirdi. Unuttuğumuz güzel günleri hatırlattı. Sosyal mecra marifetli hamur işleriyle yarışma alanına döndü. Güzel günlerde ekmek gibi aziz olmak dileğiyle.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
HürPost
HürPost
Nisan 13, 2020 15:53

Evet bu ara insanlarda aç kalma korkusu oluştuğu için bu ürünlere daha çok rağbet gösteriyorlar herkes evinde bir hafta yetecek kadar gıda bulundursun her söylentide marketlere akın etmesin.

Süleyman
Süleyman
Nisan 13, 2020 18:13

Zaten var olduğunu düşünüyorum

ankarapostası
ankarapostası
Nisan 13, 2020 19:58

Günübirlik yaşamazsan sorun yok. Evinde unun varsa ekmekte yaparsın, eriştede yaparsın. 5 Litrede yağ almayı unutmayın.

EĞİTİM PINARI
EĞİTİM PINARI
Nisan 13, 2020 20:41

Çok güzel hazırlanmış bir yazı. Çok teşekkürler.

ReHiTu
ReHiTu
Nisan 14, 2020 05:33

Bloga girince bir pop-up beliriyor İngilizce. Muhtemelen reklam satıcılarla alakalı. Virüs sanılıp kapatılıp kaçılabilir haberiniz olsun.

Süleyman
Süleyman
Nisan 14, 2020 09:39

Herkes stok yaptı evinde. İş maharetli ellere kaldı

Süleyman
Süleyman
Nisan 14, 2020 09:40

Beğenmenize sevindik. Sizler için için yazıyoruz 😄

Süleyman
Süleyman
Nisan 14, 2020 09:41

Uyarınız için teşekkürler kontrol edip gerekli işlemleri yapacağız

BeyazGezegen
BeyazGezegen
Nisan 14, 2020 21:16

Benim gibi yemek yapmasını iyi bilmeyenlerin en büyük dostu makarna. Özellikle dışarıdan yemek sipariş etmeye korktuğumuz şu günlerde. Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler.