WordPress Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

WordPress nedir? İnternet ortamında, arama motorlarında dolaşırken, veya araştırma yaparken; “acaba bu site nasıl yapıldı ve nasıl yönetiliyor?” diye düşündünüz mü? WordPress içerik yönetim sistemi sayesinde blog, forum gibi birçok site, kuruldu. Bu sitelerin kurulmasında, büyük önem taşıyan WordPress nedir? İnceliyoruz.

Wordpress nedir?

wordpress Nedir?

WordPress Nedir? WordPress’in Tarihi

WordPress nedir? Sorusunu tanınlayarak cevaplamak gerekirse; WordPress, GPL Lisanslı ve PHP, MySQL ile kodlanmış, bir içerik yönetim sistemi (CMS)’dir. B2/cafelog Projesinin resmi devamı sayılmaktadır. WordPress sadece içerik yazıp yayınlamak değil, Her türlü web sitenin yapılabileceği bir sistemdir. WordPress’in eski ismi B2/cafelog’u yaklaşık 2000 site kullanmaktaydı.

Google tarafından çok hızlı indexlenir ve web site geneli hızlıdır. 1997’de Blog yazma akımı başlarken 2003’te WordPress çıktı ve çıktığından itibaren Blog yazma akımı daha da hızlı artış gösterdi. Günümüzde en çok tercih edilen İçerik yönetim sistemi olarak öne çıkıyor ve milyonlarca web sitesi WordPress’ kullanıyor.

Wordpress Özellikleri

WordPress Nedir? WordPress’i Tercih Eden Büyük Siteler Var mı?

WordPress kullanan büyük web siteleri;
Büyük bir haber sitesi olan sozcu.com.tr, WordPress alt yapısı kullanmaktadır. Böylece WordPress ile büyük bir haber sitesi yapılabildiğini kanıtlamıştır. WordPress kullanmalarının asıl sebebi; Kolay yönetim paneli olması ve güvenlik açıklarının sürekli kapatılmasıdır.

Peki ya Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuş resmi web sitesine ne dersiniz? tdk.gov.tr yani; Türk Dil Kurumu. Türkiye Cumhuriyeti neden özel web sitesi yapmayıp da WordPress’i tercih etmiş olabilir?

Tabii ki kolay yönetimli ve tam olarak uygun olması. Bu CMS’yi Resmi bir devlet web sitesi kullanıyor ve bu da 2. kez başarılı bir CMS sisteminin olduğunu kanıtlar.
Şimdi ki örneğimiz ise Türk TV Kanalı olan Kanal7’nin web sitesi. Bu web sitesi de WordPress üzerinden yönetilmektedir. WordPress üzerinden yayınlanan yazıları, fragmanlar ve videolar olarak kullanabilirler.

web siteleri

WordPress Özellikleri

WordPress özellikleri, saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Ancak ilginizi çekebilecek bazı WordPress özelliklerine bakalım. WordPress nedir? Neden WordPress tercih edilir?
WordPress’te bulunan özellikler sayesinde harika bir web sitesi yapılabilir. İşte bazı özellikleri ve kullanmanın avantajları..

• Yazı Yazıp & Yayınlamak: Haberler, makaleler, soru cevap yazıları ve daha birçok çeşitte metin türü oluşturabilir ve güncellemesiyle ilgili yazılar yazabilir. Dilerseniz kendi de bilgilerinizi insanlara sunabilirsiniz. Her türlü yazıya uygundur.
• Sayfa Hazırlayıp & Yayınlamak: İletişim veya hakkımızda gibi sayfalar hazırlayabilirsiniz.
• Kategoriler: Yazdığınız yazıları özel kategorilere ayırabilirsiniz. Örneğin; teknoloji, spor, tarih gibi kategorilerde yazılar için ayrı alanlar oluşturabilirsiniz.
• Yorumlar yazıp, yayınladığınız yazılara gelen yorumları yönetebilirsiniz. Gelen yazıları onaylayabilir veya silebilirsiniz.
• Ortam; WordPress sitenize yüklenmiş tüm resimlerin yönetildiği yer. Yazınızda ve sayfanızda kullandığınız medya içeriklerinin saklandığı kütüphanedir.
• Temalar ve eklentiler; WordPress, tema ve eklenti sistemiyle web sitenizi daha da güzelleştirebilirsiniz.
• Görünüm; web sitenizin genel görünümünü özelleştirebilirsiniz. menüyü düzenleyebilir ve yeni menüler ekleyebilirsiniz. Menüyü istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.
• Daha fazlası; bu özellikler genel WordPress Özellikleridir. Yani her sitede bulunan standart özelliklerdir. Eklentiler ve temalar yükleyerek bu WordPress Özelliklerini arttırabilirsiniz.

wordpress özellikleri ve avantajları

WordPress Editör Paneli

WordPress Kullanmanın Avantajları

• Kolay Yönetim & Panel: Kolay ve karışık olmayan yönetim paneliyle web sitenizi yönetebilirsiniz.
• Özelleştirebilir Görünüm: Web sitenizi tamamen sıfırdan düzenleyebilir ve istediğiniz tasarımı oluşturabilirsiniz.
• Hızlı & Dinamik: WordPress yönetim paneli ve genel web site hız açısından iyidir.
• Sürekli Güncelleme: WordPress sistemi sürekli güncelleme alan bir CMS’dir. Ortalam 3-4 Ay’da bir güncelleme almaktadır.
• Açıklar Kapatılıyor: WordPress’de bulunan güvenlik açıkları güncellemeyle birlikte kapatılmaktadır.
• Tema ve Eklenti: WordPress’de bulunan tema ve eklentilerle web sitenizi daha iyi bir hâle getirebilirsiniz. Ayrıca dışarıdan tema ve eklenti dosyalarını yükleyebilirsiniz.
• Gelişmiş Yazı & Sayfa Editörü: Yazıya arkaplan ekleyebilir, rengi, büyüklüğü ve şekli değiştirebilir. Editör açısından gelişmiş bir sistemdir, ayrıca eklentilerle birlikte daha da geliştirebilir.

Wordpress Avantajları

WordPress Panel

WordPress Yapısı

WordPress gibi bir sistem tabii ki öyle olsun diyince olmuyor, Kodlanarak oluyor. WordPress PHP dili ile kodlanıp, MySQL Veritabanı sistemini kullanmaktadır.
WordPress kodları dosyalara göre ayrılmış ve kategorize edilmiş şekildedir.

Sonuç olarak, WordPress ile her türlü web sitenin yapılabileceğini ve geliştirilebileceğini görmüş olduk. Blog sitesinden kurumsal web sitesine kadar örneklerle yapılabileceğini inceledik. WordPress ile yapabileceklerimizin asla sınırı yoktur.

Bu yayında sizlerle birlikte WordPress nedir? WordPress Özellikleri nelerdir? Sorularının cevaplarını aradık.
Başka bir WordPress yayınımız olan; En İyi WordPress Eklentilerini İnceliyoruz yayınımıza da bakabilirsiniz. Yeni bir yayında, yeniden görüşmek üzere.

Yorum

  1. Abdullah Ekim 14, 2020
    • İbrahim Ekim 15, 2020

Yorum Ekle