Yapay Zekayı İnceliyoruz

Yapay zeka nedir sorusu, yapay zekanın sağladığı kolaylıklar ve yapay zekanın tehlikeli yönlerini inceleyeceğimiz bu makalede gelin birlikte yapay zeka aslında neymiş bir bakalım.

Yapay zekayı; tamamı cansız, yapay ve oluşturulmuş olan donanımlar, yazılımlar, cihazlar ve bu araçlara verilen bellek ya da veri yöntemiyle, kodlarında yazılı olan komutlara dayanarak hareket eden, konuşan vb. davranışlar sergileyen insansı makina veya robotlar şeklinde nitelendirebiliriz. Dışarıda, sokakta, parklarda, yürüdüğümüz yollarda bu robotik teknolojiyi gözümüzle görmesekte, bu durum yapay zekanın bir çok yaygın kullanım alanına sahip olduğu gerçeğini çürütemez. Yapay zeka bazen bir kafede önünüze servis açan robot olabilir, bazen de gezmekte olduğunuz web sitesinde size otomatik cevaplar verebilen hatta ilgilendiğiniz içerikleri veri tabanına saklayıp sizinle tekrar karşılaştığında sakladığı bilgilerden kopya çekerek size özel hizmetler sunmaya çalışabilir.

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Asistan:

Buraya kadar her şeyin yolunda gittiğini hatta yapay zekayı asistanınız ya da hizmetçinizmiş gibi düşünüyorsanız yapay zekanın tehlikeli yanlarına bakmaya sıra gelmiş demektir. Yapay zekanın tehlikeli yanları; Uzman pazarlamacıların ya da Glabal pazarlama şirketlerinin hedef kitlesisiniz. Artık daha kolay ikna edilme kabiliyeti taşıyan, çünkü ikna edilmenizi sağlayan tüm bilgilerinizi yapay zekanın veri tabanına kaptıran ve bu verilerin size karşı pazarlama tuzakcıķları şeklinde ürün veya hizmet olarak sunulması hedeflenen potansiyel sadık müşteri tipisiniz. (Sömürge)

Yapay Zeka:

Yapay zekanın diğer bir olumsuz yanı ise fimlerde de gördüğümüz üzere evrene hakim olmaları ve insanlığın sonunu getirme tehlikesi şeklindeki tezlere dayanıyor. Buradaki olayı bilişimsel değil de sokak diliyle yorumlasak daha anlaşılır olur. Şöyle; Yapay zeka ya da robotlar, onları oluşturan insanların onlara verdikleri veriler kadar akıla sahipler. Hiç bir insan insanlığı yok edici aklı yapay zekaya sunmaz, fakat yapay zeka kendi kendine düşünerek, bilgilerini gelistirerek, insan aklının ötesinde bir akıl durumuna gelirse insanlığın kaderi yapay zekanın insafıyetinde olacaktır.

Sonuç:

Düne kadar tuşlu telefonlar ve bugüne kıyasla gelişmemiş bilgisayarlar ile internetin daha az etkileşimli yüzüyle daha standart kullanım sağlarken geldiğimiz nokta ve süreçteki ilerleme hızı inanılmaz derecede şaşırtıcı gözüküyor. Bir kaç sonraki adımın ne olacağını merakla beklerken bugünün devrim niteliği sayılan yapay zeka, bilgi ötesi çağın en önemli elamanlarından kuşkusuz en önemlisi. İnternetin gelişim sürecini daha sonraki makaleye havale ederek bu konuyu burada noktalıyoruz.
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Adsız
Adsız
Şubat 16, 2020 08:18

guzel bir konu

Adsız
Adsız
Şubat 16, 2020 08:20

Nuri
Süper bir konu

verimisyon
verimisyon
Şubat 16, 2020 08:30

teşekkurler

Adsız
Adsız
Şubat 17, 2020 19:37

Merhaba

egitimci
egitimci
Şubat 18, 2020 04:36

Güzel bir ifade olmuş. Biraz paragraf ve resim örnek olsa idi daha da can alıcı olur

verimisyon
verimisyon
Şubat 18, 2020 09:40

Merhaba Eğitimci. Yorumun için teşekkurler. Yeni makalelerimizde ve yayınlarımızda daha fazla somut örnek ve görsel kullanarak taleplerinize ulaşmaya çalışacağız. Ayrıca yeni makalelerimiz paragraflar arası başlıklarla daha rahat incelenip okunabilecek hale gelecek.

HürPost
HürPost
Şubat 20, 2020 08:21

Yapay zekayı incelemeniz güzel olmuş bir çok kişi duymuş olsa da tam manası ile bilmiyor. Ama makalenizden sonra biraz daha bilgili ve bilinçli olacaklardır. Kaleminize sağlık

verimisyon.com
verimisyon.com
Şubat 20, 2020 15:10

Merhaba HürPost, yorumun bizim için çok değerlerli. Teşekkürler