Yarasa ve Virüs (Covid-19) ile Dünya Düzeni

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Yarasa

Uçan hayvanlar arasında değişik yapıdaki bu canlı gece yaşamıyla bilinir. Beslenme için en uygun saatler gün doğumu ve batımı sırasında oluşan alacakaranlık dönemdir. Bu beslenme daha çok sinek türleri olmakla birlikte hububatlardan çıkan güve en çok tercih ettikleri yiyecektir. Karanlık yerlere sığınır ve genellikle ıssız mağaraları yuva olarak kullanırlar. Konumuz bu hayvanın özellikleri değil onun yol açtığı küresel sorun.

 

Bilim adamı değilim, herhangi bir test merkezim filan da yok. Var olan iddialar ve ortaya konan veriler ile kafamız karışık. Dünya gündemini meşgul eden bu hayvan ve yol açtığı süreç onu tanımamızı hatta incelememizi gerekli kılıyor. Sebep olarak eğer bu canlı bu tür bir virüs taşıyor ise muhtemelen bağışıklık kazanmış. Nasıl bir yapıda olduğunu en iyi onu her yönüyle inceleme ile anlayabiliriz. Çaresi yine ondadır diye düşünüyorum. Doğruyu anlamak ancak böyle mümkündür. Eğer tetkikler yapılıp da veriler ortaya koyulamıyorsa problem bir komplo teorisinin gerçekleşmiş hali olabilir. Bu birileri tarafından yayılan biyolojik bir silah olduğu tezini destekler ve teorinin gerçekleşmekte olduğunu gösterir. Hayvana ithaf edilmiş tüm belirtiler boş çıkmış olur.

Virüs

Bilim insanları tarafından daha önce başka hayvanlardan bu tür virüslerin yayıldığını duymuştuk. Hemen hemen bütün hayvan türlerinde mevcut ve bağışıklık sistemi içinde yer alan bu canlı hücreler insanın bedenine zarar veriyor. Bulunduğumuz bölgeden örnek vermek gerekirse; delidana ve  şarbon hastalıkları en çok tükettiğimiz hayvan türünde sürekli görülen virüslerden. İnsanı öldürme  götürebiliyor. Daha bir yıl önce ithal edilen hayvanlarda bunlar var mı yok mu diye tartışıyorduk.  İşte bu durumları göz önüne alındığımızda insan olarak yarasa kaynaklı bir ölümcül virüs olduğuna inanmak geliyor içimden.

 

Virüs etkilediği yaş kitlesi ve kronik hastalığı olanlar nedeniyle şüpheleri artırdı. Vahşi canlılar içerisinde var olan mücadele insanın üzerine salınmış bir ölüm kapanı. Dünyanın kara düzeni hatta doğanın işleyişi gibi. Zayıf olan yok olur. Gücünü kaybeden terk edilir,  ölüme sürüklenir. Genç yaşlardaki insanları yenik düşürse de ölümcül olma oranının düşük olması sevindirici gibi görünse de korkuların artmasında önemli etken. Zira ata-yaşlı nesil insanın hafızasıdır, tecrübesidir, geçmişidir. Onu yok ederseniz geleceğinizin pusulasını kaybedersiniz. Bu nedenlerden ötürü geçmişini kaybedip boşluğa sürüklemek bilinçli oluşturulan bir olay gibi görünüyor. Bu süreçte ortaya çıktığı yerin önemi yok . Dünyanın düzeninde meydana gelen sonuçları bir kaç yıl içinde göreceğimiz.

Sonuç

Virüsün yol açtığı sorunlar ülke ekonomilerinde tamir edilemez yaralar açacağa da benziyor. Dünya üzerinde var olan düzeni yerle bir etti. Gördüğümüz şahit olduğumuz olaylar ile global dünya global insan kavramı tamamen yok oldu. Ülker arası uçuşlar da dahil her türlü insan seyahati kesildi. Kapalı düzen dışlanan ülke pozisyonu aldı bütün ülkeler.
Dünya savaşı var gibi lakin devletler arasında değil. Her toplum kendi savaşını kendi içinde veriyor. Yardımlaşma en az safhada herkes kendi yağında kavruluyor. Bu durum dış ticaret ile beslenen ülkeleri bir iki ay gibi kısa bir sürede açmaza sokacaktır. İşsizlik ile baş gösteren süreçler açlık sefalet ve belki de ülkelerin  içinde kargaşa ortamının doğmasına neden olacaktır. Bu gün belli yaş grubunda etki edip öldüren virüs yol açtığı sorunlar ile yarın öldüremediği kitleyi yok etmek için ön koşul olacaktır. Virüs ile başlayan süreç doğurduğu sonuçlar ile şimdiden korkularımızı artırdı. Yarın neler olacağını kestirmek güç. Öngörü ile iyi şeyler olmayacağı kesin. Umarım komplo teorileri boşa çıkar ve ne kadar yaşayacağımızı bilmediğim şu dünyada biraz daha huzur ve sağlıklı yaşarız.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments