Yerli Gururumuz Hiking

Hoş geldiniz. Bu yayında sizlere harika bir akıllı telefondan bahsetmek istiyoruz. Uygun fiyat etiketi, üst düzey özellikleri ve tasarımı bu akıllı telefonu harika yapan başlıca sebepler arasında sayılabilir. Hiking firması, yıllardır başarılı cihazlar ve uygun fiyat politikasıyla karşımıza çıkıyordu. Ayrıca Hiking fırmasının üretimi olan A 21 gerek özellik, gerek yazılım, gerekse de donanım ve tasarım konusundaki başarısıyla da bu makaleye konu olmakta. İnternet ortamında 2. eli de bulunan ve sıfırının 1.300 TL civarında satışa sunulduğu A 21′ e birlikte bakalım.
Giriş paragrafında sıkça bahsettiğimiz fiyat performans modülüne öyle bir uyuyor ki A 21, tam da ihtiyacı, her seviyede ve her kitlede karşılar niteleğe sahip.

Bu fiyata şaşırtan özellikler ise şöyle sıralanabilir;

Dilerseniz cihazın İşlemcisiyle başlayalım;
Hiking A 21 Octa-core 2.0 işlemci gücüne sahip.

 

Bir akıllı telefonda işlemcinin işlevi nedir?
Sadece oyunlarda değil, kamera, internet, galeri, videolar, mesajlaşma gibi işlemlerinde işlenme hızını belirleyen birime işlemci denir.
İşlemci çekirdeklerden oluşmaktadır ve bu çekirdeklerin artması demek; işleme hızının da artması demektir. Ayrıca unutmamak gerekir; Yeni bir akıllı telefon alırken önemsenmesi gereken birimlerden biridir işlemci ve akıllı telefonlardaki işlemciler bilgisayar işlemcileri gibi sonradan sökülüp değiştirip takılamıyor.
6 GB’lık dev Ram boyutu sayesinde bütün  işlemlerinizi oldukça hızlı, donma ve takılmalarla zaman kaybetmeksizin yapabileceksiniz.
 
Akıllı telefonlardaki Ram işlevi nedir?
Ram (Random Access Memory) Bir tür geçici bellektir. Kalıcı belleğe yapılan tüm işlemleriniz kaydedilmez. Kaydedilmesini istemediğiniz ama işleme sırasında kaybetmenizin zararınıza olacak işlemlerinizi geçici olarak saklar. Doğru programlarla Ram temizliği yapmanızda da sakınca yoktur.
Üstelik A 21’in başarısı sadece Ram’ ile sınırlı kalmamış; litaratürde Rom diye adlandırılan cihaz hafızası 128 GB gibi üst seviye bir donanıma sahip.
 

 

 

Akıllı telefonlardaki hafızanın işlevi nedir?

Bellek, diğer adıyla hafıza adından da anlaşıldığı kadarıyla, yüklenen dosyalar, çekilen fotoğraflar ve videolar, ses kayıtları, sistem dosyaları ve cihazla yüklü gelen uygulamaları, bunun gibi yer kaplayabilecek, bayte, kb, mb,gb,tb gibi ölçüm birimleriyle ölçümlenebilen her içeriği depolamak ile görevli birimdir.
Siz de eğer yoğun biçimde akıllı telefon kullanıcısıysanız ya da sürekli video çekiyorsanız ve bu hafızanın yetersiz kalmasından endişeleniyorsanız Hiking, çözümü A21’e ek bellek desteği sunarak bulmuş.
SimTel üretimi olan Hiking A 21 model akıllı cihazın diğer başarılı bir özelliği ise ekranı demek doğru olur; 6.3 inc’lik ekran gece, gündüz demeden gerek doygun ve canlı renkler sayesinde gerekse de ekran gövde oranının orantısıyla ve sonsuz ekran olanağının da sunulmasıyla üst düzey markalara veya amiral gemilerine kafa tutacak seviyeye ulaşıyor. Full HD ekran 1080×2340 ölçüm oranına sahip.

 

Ekrandan da bahsettiğimize göre gelin cihazın kamerasına bakalim;
Cihazın arka kısmına yerleştilen 2 adet kamera ve hemen altında da el feneri veya flash bulunmakta.
Arka Kamera Çözünürlüğü: 16MP
Flash Led Auto Focus
Cihazın video çözülürlüğü ise:1080P Video kayıt özelliğinde.

 

Tüm bu özellikleri rahatça kullanabilmeniz ve gün boyu sorun yaşamamanız için gerekli olan önemli bir diğer özellik ise elbette pil gücüdür.
Li-Polymer türündeki pil Kapasitesi 3900mAh. 6.3 inc’lik bir ekran ile kıyaslandığında bu büyüklükteki bir pil günü rahat rahat çıkarmanıza olanak sağlayabilir.
Ayrıca işin güvenlik birimleri bakımından da elini sağlam tutan Hiking , A 21 modelinde yüz tanıma ve parmak izi özelliklerini kullanıcılarına sunmakta.

 

İşletim sistemine de değinmek gerekirse cihaz, Android işletim sisteninin son versiyonu olan 9 Pie ile gelmekte. Toparlamak gerekirse  6.3 inc’lik ekranın minik çerçeve ve başarılı ekran gövde oranı sayesinde korkunç büyüklükten kurtulduğu ve 6.3 inc’e yetecek bir batarya, ayrıca öndeki 8 mp kamera ile selfie çekimlerinizde kusursuzluk, 6 GB Ram ile rahat bir kullanım deneyimi ve 128 GB + kart desteğiyle güçlenme imkanına sahip bir bellek sayesinde yoğun depolama gibi hem donanımsal hem de yazılımsal alanda başarılı özelliklere sahip Hiking A 21, bu özellikleri internet ortamında 1300/1400 Tl bandında kullanıcılarına sunmakta. Bir sevindirici haber de Hiking firmasının yerli markamız olması diyebiliriz. Menşei Türkiye olan Hiking firmasına bu alanda başarılar diliyoruz.
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments