1850’den Günümüze Yöresel Bafra Pidesi Tarifi

Yöresel Bir Lezzet: Bafra Pidesi  Tarifi

Samsun’dan yöresel bir lezzet Bafra Pidesi; Bafra Pidesi yapılış tarifi, yöreselliği, nereden ve kimler tarafından öne çıkarıldığı ve hikayesini okumaya hazırsanız gelin birlikte yöresel Bafra pidesi yapmaya başlayalım.

 

bafra pidesi tarifi

 

Hoş geldiniz, öncelikle pidenin tarifine göz atalım;
Yöresel olduğu zor olduğu anlamına elbette gelmez. Tarifi, yapılışı ve malzemeleri oldukça kolay. Eğer siz de Bafra pidesi yapmak istiyorsanız öncelikle 2 bardak su ve miktar olarak yarım paket intant kuru mayaya ihtiyacınız olacak. 1 tatlı kaşı kadar tuz ve yarım çay kaşığı şeker zaten mutfağınızda vardır. Ayrıca 4 veya 5 su bardağı kadar da un gerekli.
Hemen sonrasında gerekli olacak, iç harç için kullanacağınız birkaç basit malzeme ise şunlar; Bir miktar kıyma (500 gr. kadar olursa iyi olur), 1 büyük boy veya 2 orta boy soğan, az miktarda sıvı yağ, az miktarda ( mümkünse 1 yemek kaşığı kadar) tereyağı ve tamamen damak tadınıza göre belirleyeceğiniz miktarda tuz ve kırmızı biber gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Fırın aşamasına kalan son adımda ise pidenin üzeri için ister 1 kaşık sıvı yağ, isterseniz de 1 yumurtanın sarısını kullanabilirsiniz.
Fırından çıkınca üzerine kullanmanız gereken malzeme ise; kendi zevkinize göre bir miktar tereyağ olabilir.

Yukarıdaki malzemeleri nasıl kullanmanız gerektiği konusundaki Bafra Pidesi tarifi için bu konuda başarılı olduğunu düşündüğümüz bir ustanın tarif videosunu da buraya ekleyerek Bafra pidesinin yöreselliğini konu almaya devam edelim.

 

Hamurundan Hikayesine: Bafra Pidesi

Bafra Pidesinin bilinen çok az hikayesi veya tarihçesi var. Bu konudaki veri kaynakları da oldukça kısıtlı.
Oysa 1850 yıllarından günümüze kadar gelmiş bir yöresel lezzet, sadece Bafra ve civar ilçelerde bilinmemeli. Dönemin özenle seçilmiş önde gelen ustaları tarafından, geleneksel olarak hemen her Cumartesi, Pazar günü servis edilecek pideler hazırlanır ve Pazar sabahı da fırınlanırdı. Civar lokasyonlardan bugün erken saatlerden itibaren pide yemeye gelen insanlar, pidelerinin hazırlanmasını sabırsızlıkla beklemekteydi. Bafra pidesine talep günden güne artıyor, daha fazla insan tarafından pideler artık evlerde de hazırlanarak Pazar sabahı servisine yetiştiriliyordu.
Günümüzde ise ” Coğrafi işaret tescili” ve patentine sahip Bafra pidesini diğer pidelerden ayıran en önemli özelliklerine bakacak olursak; Bafra pidesinin yapım esnasınsa kullanılan ince hamuru, pidenin gevrekliğini ve lezzetini arttırmakta. Doğal tereyağı kullanılarak özenle hazırlanmış kıymalı harıcın verdiği tadı, yine yapanın tercihine göre kullanılan doğal peyniri sayesinde vazgeçilmez tatlardan biri haline getirmiştir.
Bafra Pidesini, Pide salonlarında bulmak da mümkün. Ayrıca Yöre halkının günümüzde hala pazar kahvaltılarının vazgeçilmezi olarak bilinen Bafra Pidesi, düğün, cenaze ve asker uğurlama törenleri gibi faaliyetlerdeki sofralarda ikramların başında gelir.

 

Bafra pidesi lezzet

 

Ülkemizdeki pide sektörü rekabetinin aslında en geniş çeşitliliğe sahip illerinden biri de Samsun diyebiliriz. Samsun’da hemen her ilçenin neredeyse kendine has hazırlanış yöntemiyle yöreselleşen bir pidesi bulunmakta. Bafra pidesinin lezzeti ve yöreselliğinin rekabet etmekte olduğu diğer pide yelpazesinde Çarşamba pidesi ve Görele pidesi gibi çeşitler de mevcut.
Çarşamba Pidesinin diğer pidelerden ayrıştığı temel özellik ise; daha yumuşak hamurdan elde edilmesi diyebiliriz. Karadeniz’e yolu düşen herkesin denediği bu pidelerin fiyatları ise 12 TL ile 25 TL arasında, çeşitine göre değişiyor.

Yöresel Bafra pidesi hamuru konusunda veya Bafra pidesi tarifi ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum alanından sorabilirsiniz. Bir sonraki verimisyon yayınında tekrar görüşmek üzere.

guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Aydın Aydı
Mayıs 18, 2020 16:08

Canım çekti kim yapacak da yiyeceğiz şimdi