Yüksek Lisans Nedir? Nasıl Yapılır?

Yüksek lisans nedir? Ne işe yarar? Kaç çeşit yüksek lisans vardır? Şartlarıyla birlikte gelin bakalım;

Öncelikle 4 yıllık lisans mezunu öğrencilerin basvurabildiği yüksek lisans temelde 2’ye ayrılmakta, fakat yapılış biçimine göre ise 3’e ayrılır demek yanlış olmaz.

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Yüksek Lisans:

1- Tezli yüksek lisans; akademik kariyer planı yapan öğrencilerin tercihidir. Tezsizinden farkı dersleri veren öğrencilerin ayrıca geniş kapsamlı bir tez yazması gerekir.Ayrıca, genellikle yabancı dil şartı ve lisans not ortalamasının yüksek olması gibi şartların yanı sıra ales puanı gerekmektedir. Devlet okullarında tezli yüksek lisans ücretsizdir.
2- Tezsiz yüksek lisans; Burada işler biraz değişiyor. Akademik kariyer konusunda pek işe yaramayan tezsiz yüksek lisans, daha çok özel sektör ve kamu alanında sizlere iş bulmak, terfi etmek ve maaş artışı gibi konularda avantaj sağlıyor. Her türlü tezsiz yüksek lisans ücretlidir. Tez yazmak yerine dönem ödevi hazırlamanız gerekmektedir.
3- Uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans;

Şartlar:

Tezsiz yüksek lisansla aynı sayılabilir, buradaki fark derslere girmenize gerek kalmadan online ortamlardan derslere hazırlanabilmenizdir. Tezsiz yüksek lisansa göre daha uygun fiyatlı olsa da ücretlidir. Alımlar lisans diploma notunu yuksek tutan öğrencilere öncelik sağlar. Tezsiz yüksek lisansta olduğu gibi yabancı dil ve ales şartı aranmaz.
Ayrıca, üçünün de ortak noktaları şöyledir;
Üniversitelerin belirleyeceği özel şartlar da olabilir.
Aöf lisan mezunları da başvurabilir.
Lisans mezunu olduğunuz bölümün dışında bir alanda yüksek lisans yapabilirsiniz.
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments