Z Kuşağı Nasıl Doğdu ?

Eğitim her zaman her koşulda yolda olmaktır…
İnsan anne karnına düştüğü andan itibaren öğrenme eğilimi ile doğar ve  ölünceye kadar devam eder.
Eğitimin  temeli ; model alma , deneme yanılma, yaparak öğrenme üzerine kurulu. İnsan ve hayvanların doğası böyle iken eğitimi ezbere dökerek genç neslin düşünmeyen ,bilmiş gibi yapan, denemeyen, formülleri ve kişileri ezberleyen kitlelere dönüştürdük. Adını , eserlerini bil lakin anlattıklarını ya da anlatmak istediklerini irdeleme , görme , özet ile geçiştir.
Örnek vermek gerekirse siz hiç avın nasıl yapılacağını nelere dikkat etmesi gerektiğini öğreten bir aslan gördünüz mü? Peki doğa nasıl öğretiyor? Acaba doğru yöntem onların uyguladığı mı? Z kuşağı neden farklı ? İnsan doğasına aykırı davranış biçimi haline gelmiş olması  bu kuşağın mı problemi ? Gençleri doğru yönlendiremeyen eğitimin sorunu mu? Hep aynı cümleleri duyarız anne-babamızdan “ Senin imkanların bizde yoktu. Benim çektiğimi sen çekme “ davranış olarak gençliği bitiren ,her şeyi hak ettiğini düşünen , değişik bir kuşağı doğurduk bu cümlelerle. Sonuç ömrünün yarısını okuyarak ya da okur görünerek gerçeklikten kopmuş bir nesil…

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Sorunlar

Şehirleşmiş insanın dış dünya ile ilişkisini keserseniz bunalım, mutsuzluk doğar. Bakın ailelerimize köyden göç eden üst yaş grubu boğuluyor, duramıyor kaçmaya yer arıyor. Şehirde çeşitli iş, sağlık, eğitim gibi gerekçeler ile taşınmış insanlar özgürlüklerinden koparılmış çocuklar dört duvara hapsedilmiştir. Bunun nedeni sosyal alanların azlığı, aktivite olanaklarının gelişmemesi ve eğitimsel düşünmenin zorluğu, insanın dışlandığı bir yapı – inşa kültürü. Görmezden gelinen bu sorunlar tüm toplumun huzurunu yaşam kalitesini bozdu. Bu şekilde hiçbir şeye ait olmayan varlıklar oluverdik.

Çözümler

Yapı kanunlarında kat kuralı var çatıya yarım kat çıkmak serbest … Az az küçük küçük alışıyoruz. Sebep mi ta çocukken ailede başlayan senin olmayanda hak iddia etme, onunla yükselme isteği. Her istediğini yerine getiren ya da getirmeye çalışan bizler …Nasıl soruna dönüştü, suçumuz var mı? Küçük bir örnek. Okula giden bir öğrenci sınavdan yüksek not almak istiyor fakat bilgi ve becerisi yetersiz, öğretmenin arkadaşlarının desteği ile çalarak geçiyor.
Alışkanlığın sonu  taa ki gerçek bir sınava girene kadar… Alıştığı için başka işlerde ve alanlarda kendinin olmayana sahip çıkmaya çalışıyor. Hakkı olmayanı almaya onunla yaşamaya alışıyor, evde hiç katkısı olmadan istekleri yerine getiriliyor. Z kuşağı diyip geçmekle olmuyor. Eğitmek okumaya göndermek değildir. Hayatı paylaşmaktır. Ortak kültür oluşturup kalabalık içinde yaşamaya alışmaktır. Öğüt vermek , isempatik anlatılarla onları doyurmak büyük hata..
Yaşayarak ve yaşatarak hakkını elde etmeyi öğrenmeli… Onun edindiği tecrübe öğretmeni olacaktır…
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Timuçin
Timuçin
Mart 9, 2020 17:52

Tebrikler.