Zeka İle Zeki

İnsanın beyninin en karmaşık süreci içende bir varoluş kaynağı. Soyut yapısı ile somut olana dönüşme aşamasında sıkışık bir özellik…
Doğuştan gelen melekelerin öğrenme ile uyumu sonucu ortaya çıkan üstün düşünce, anlama ve yaşama durumu. Anne karnı- doğum süreçleri normal oluşmuş ve dünyaya gelme mekanları sağlıklı olmuş bütün herkes zeki olmaya adaydır. Yaşam koşulları olduğu kadar vitaminlerin vucuda alımı da sürecin normal işlemesine destek olmaktadır. Kalıtsal özelliklerin aktarımı ile anne-baba zekası birey üzerinde doğrudan gelişim gösterecektir. Tüm öğelerin doğru birleşimi zekayı besleyecektir.

 

Bu Yayın Tam Olarak Neler İçermekte?

Zekam Ne Kadar?

Günümüzde bilimsel yöntemlerle bir çok test ile ortaya konan verilere bakılarak değerlendirmeler yapılabiliyor. Bu değerlendirme yüzde yüz doğru olmasa da fikir vermesi açısından önemli görülebilir.
Eski neslin zeki insanları var olan anlama kapasitesini geliştirerek çağını aşmışlardır. Bugün onları; ortaya koydukları icat, teori, teknik gibi görünür sonuçlar ile hala tanıyoruz. Onların zekaları ile yaptıklarından beslenerek bir çok işi kolayca yapabiliyoruz. Yaşadığımız çağda bu durum daha kolay aslında. Yaptığınız işi duyurmak yüzyıl değil birkaç saatlik yayılma ile ödüle değer görülüyor. Zekanızı kanıtlamak bu kadar kolay. Lakin yapılan her şey zeka ile ilintili midir? Yani bir manav olsak.  Meyveleri pazarda  hızlıca satıp tüketmek zeka mıdır? Yoksa yetenek mi? Ya da kapasite mi?  Zekanız varsa nasıl ispatlayacaksınız?

 

İşte bu durumda ne kadar zeki doğmuş olursanız olun; fiziki şartlar yetersiz ve çevre sizi anlamıyorsa kaybolup gideceksiniz. Bu nedenle zekanızın pek önemi yok. Var olan şartlar içinde kabuğunuzu kırıp kendinizi sunup farkınızı ortaya koymak olacaktır. Zeka seviyeniz bu noktada devreye girecektir. İnsanların çoğu zeki olmak isterken bilmedikleri bir şey var. Her şeyin fazlası zarar doğurur. Üstün zekalı insanlar her yönüyle sorunlu süreçlerden geçerler. Delilik ile dahilik arasında sıkışık kalarak yön bulurlar. Küçük bir terslikte hayatları altüst olacaktır. Belki de ömürleri bu çizgide ilerlerken delilik onların hayat sarmalına dönüşecek. Emin olun normal zekada insanın bu dünyada var olması yetişmesi daha kolaydır. Üstün zekalı insanların hem yetişmesi hem ifade gücü çok farklı ve genellikle zayıf noktaları ile yok oluşa sürükleniyorlar. Bu tür insanların farkı kriz anlarında bulduğu çıkış yöntemi ile ortaya çıkıyor.

 

Herkes Zeki Midir?

Normal şartlarda her birey üstün görülme duygusu ve çabası ile bazen popüler olmak bazen yaptıklarıyla göğsünü kabartmak için zeki olduğunu iddia edebilir. Zekasının diğerlerinden farklı olduğunu, kendi düşüncesinin doğru, diğerlerinin yanlış olduğunu söyleyenler, her konuda fikri olup yorum yapanlar, uzmanlık taslayarak konuşma becerileriyle hep haklı olduğunu ifade edenler maalesef çok fazla. Bu durum liderlik anlayışı ile birlikte insani bir durum. İnsanlığın savaşım noktası hep böyle başladı ve devam ediyor.

 

Zeki olduğunu iddia ederek yok olan binlerce insan vardır. Bazen savaş meydanında bazen arkadaş ortamında bazen aile içinde… Bu süreçte insanın kendi sınırlarını bilip davranış olarak aykırı dahi olsa insanlığın sorunlarını çözmek zeka için yeterlidir.

Sonuç:

Bu düşünceler ile neticeye varırsak gerçek zeka ortaya ürün koyarak geleceğe iz bırakan bu insanların yaptıkları. Zeka-tecrübe-yetenek birleşimiyle hala zirvedeler. Bu etmenler ile; Farabi, Harezmi, Öklit, Platon,Fatih Sultan Mehmet , Aziz Sancar hala yaşıyor. Zeka tek başına bir tohum gibidir. Ancak doğru yer ve zaman ile uygun oluşum koşullarında kendini gösteriyor. Zira herkeste kendine yetecek kadar mevcut bir yetidir. Zeka her şeyin başı lakin bir hiçten ibaret. Her ne olursa olsun tohumdan çıkan bir buğdaya benzetirsek zekada veya zeki olanda  , çevresel etkiler yadsınamaz bir etmen olarak yer alacaktır.
İşte bu sebeplerle zekamızın miktarı değil işlevi önemli olmaktadır. Zekamızın doğru göstergesini ortaya koyarak kapasitemiz ile ulaştığımız zirvede eser bırakmak dileğiyle.
guest
212 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments